Värmland har ena benet i kvarten
ISHOCKEY, TV-Pucken: Värmland–Norbotten 3–1, Värmland–Göteborg Vit 1–0
Och nu har Värmlands TV-pucklag ena benet i kvartsfinal.
– Vi har fin harmoni i det här gänget och är riktigt bra under press, säger Erik Koskela som leder laget tillsammans med Clarence Magnusson.
Foto: Helena Karlsson [Förstora]
Foto: Helena Karlsson [Förstora]
Efter onsdagens förlust mot svåra Småland har de värmländska TV-puckarna haft kniven på strupen. Några fler förluster skulle man knappast ha råd med i kampen om en plats i kvartsfinalerna.
Det blev också full pott i de följande gruppspelsmatcherna i Kristinehamn. Först besegrades Norrbotten med 3–1, sedan specielle målskytten Carl Lydén nätat två gånger och Alfred Forssten en.
Lydén avgjorde
Sedan väntade kvällsmatchen, en nyckeldito mot Göteborg Vit – som blev en rysare.
Inte spelmässigt kanske. Värmland var överlägset under större delen av de 40 minuterna och vann skotten med hela 36–13, men det såg länge omöjligt ut att få in pucken i nät.
– Det började sprida sig viss oro, jag märkte det, säger ledaren Erik Koskela.
Men med tio minuter kvar kom så det förlösande Värmlandsmålet. Färjestadsduon André Larsson och Fabian Gunnarsson stod för förspelet och pucken nådde klubbkompisen Carl Lydén, som från en position mitt i slottet skickade upp pucken i Göteborgskeeperns ena kryss.
Målet blev matchens enda.
En poäng från kvarten
Nu är de värmländska 15-åringarna väldigt nära den hägrande kvartsfinalen.
– ...men först måste vi ta minst en poäng mot Södermanland i morgon (läs fredag), och vi får absolut inte tro att det här går av sig själv, säger Erik Koskela.
I ett jämnbra Värmland delar Koskela ut extraplus till Emil Kruse (Viking), Mattias Göransson (Grums), FBK-kvartetten Carl Lydén, Hampus Högström, Alfred Forssten och Fabian Gunnarsson, samt till Leksand utflyttade Jacob de la Rose.























































