Det kan bli guldfest hos Anderssons

BANDY

Vilken guldhelg det kan bli för syskonen Andersson från Karlstad.
Carl, 14, och Tilda, 12, spelar varsin stor bandyfinal på söndag. Carl med sitt Boltic och Tilda med det värmländska F15-laget.
– Det vore ju grymt kul om vi båda kunde komma hem som mästare, konstaterar Carl.
Publicerad: 2010-03-10 08:00
Syskonen Carl och Tilda Andersson hoppas på dubbel guldfest på söndag.
Foto: Anders Hanson
 [Förstora] 
Carl Andersson, 14, spelar final i Västerås med sitt Boltic, medan syrran Tilda, 12, åker till Uppsala för final med Värmlandslaget.
Foto: Anders Hanson
 [Förstora] 

Att det skulle bli bandy för Anderssons har det liksom aldrig varit någon tvekan om.

Storebror Carl började i bandyskolan redan som fyraåring.

– En kompis började spela och han ville med sig någon, så jag hängde på, berättat Carl.

Kompisen har dock slutat med bandyn, men det har Carl inga som helst planer på.

– Jag hoppas komma in på bandygymnasiet i Edsbyn, och mitt stora mål är att någon gång få spela bandy i en rysk klubb.

Hårt jobbande forward

På söndag ska Carl, som beskriver sig själv som en hårt jobbande forward, spela final med sitt Boltic i Region Mitt Cup, där de bästa pojklagen i landet deltar.

– Vi möter endera Sirius eller GT 76 från Stockholm i finalen i Västerås. Och det är oftast de här tre lagen det brukar handla om i cuperna. Senast slog vi Sirius i slutsekunderna, berättar Carl.

Tre år ”för ung”

Samtidigt som Carl och Boltic skrinnar ut på isen i ABB Arena gör sig syrran Tilda redo för sitt unga bandylivs hittills största final. Tilda spelar final med Värmlands F15-lag på Studenternas i turneringen Svenska Spel Cup – trots att hon är tre år ”för ung”.

– De flesta jag spelar med och mot är mycket större till växten, men jag försöker gå på så mycket jag kan ändå, säger hon skrattande.

Det var givetvis brorsans bandyspelande som fick in Tilda på samma väg.

– Jag tyckte det såg så kul ut och började i femårsåldern. Nu spelar jag i Västerstrands F15-lag och tränar med a-laget, berättar Tilda.

Och på söndag kan det bli guldfest hemma hos Anderssons.

– Det får vi verkligen hoppas, det skulle vara grymt kul, säger Carl.

Mikael Adamsson
054-19 97 24
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
NWT Kultur har besökt repetitionerna av Johannespassionen, nästa verk som Wermlandsoperan tar sig an. Och nöjesavdelningen är som vanligt välmatad på fredagar med bland annat musik-, film- och spelrecensioner.

– Familjenytt

– De viktigaste in- och utrikesnyheterna

Webbfrågan
Behöver Värmland ett Lerin-museeum?
Välkommen Mary
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

I garaget trivs azalean.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.


Sök recept
Till hittarecept.se
billiga resor