Det kan bli guldfest hos Anderssons
BANDY
Carl, 14, och Tilda, 12, spelar varsin stor bandyfinal på söndag. Carl med sitt Boltic och Tilda med det värmländska F15-laget.
– Det vore ju grymt kul om vi båda kunde komma hem som mästare, konstaterar Carl.
Foto: Anders Hanson [Förstora]
Foto: Anders Hanson [Förstora]
Att det skulle bli bandy för Anderssons har det liksom aldrig varit någon tvekan om.
Storebror Carl började i bandyskolan redan som fyraåring.
– En kompis började spela och han ville med sig någon, så jag hängde på, berättat Carl.
Kompisen har dock slutat med bandyn, men det har Carl inga som helst planer på.
– Jag hoppas komma in på bandygymnasiet i Edsbyn, och mitt stora mål är att någon gång få spela bandy i en rysk klubb.
Hårt jobbande forward
På söndag ska Carl, som beskriver sig själv som en hårt jobbande forward, spela final med sitt Boltic i Region Mitt Cup, där de bästa pojklagen i landet deltar.
– Vi möter endera Sirius eller GT 76 från Stockholm i finalen i Västerås. Och det är oftast de här tre lagen det brukar handla om i cuperna. Senast slog vi Sirius i slutsekunderna, berättar Carl.
Tre år ”för ung”
Samtidigt som Carl och Boltic skrinnar ut på isen i ABB Arena gör sig syrran Tilda redo för sitt unga bandylivs hittills största final. Tilda spelar final med Värmlands F15-lag på Studenternas i turneringen Svenska Spel Cup – trots att hon är tre år ”för ung”.
– De flesta jag spelar med och mot är mycket större till växten, men jag försöker gå på så mycket jag kan ändå, säger hon skrattande.
Det var givetvis brorsans bandyspelande som fick in Tilda på samma väg.
– Jag tyckte det såg så kul ut och började i femårsåldern. Nu spelar jag i Västerstrands F15-lag och tränar med a-laget, berättar Tilda.
Och på söndag kan det bli guldfest hemma hos Anderssons.
– Det får vi verkligen hoppas, det skulle vara grymt kul, säger Carl.



























































