Dubbla tredjeplatser för Crusaders ungdomar

AMERIKANSK FOTBOLL

Crusaders ungdomar stod för fina insatser när Dukes Tourney gick av stapeln i Skövde fredag-söndag.
Publicerad: 2012-07-30 12:12
Delar av Crusaders U15-lag i försvarsposition
Foto: Lollo Johansson
 [Förstora] 

Klubben deltog med två lag, i klasserna U15 och U17, och båda kunde efter helgens spel vända hem med bronsmedaljer i bagaget.

U17-laget slutade tvåa i sin femmannagrupp och fick därefter spela match om tredjepris mot Skövde/Örebro.

Där gick Crusaders segrande ur en poängsnål tillställning med 6-0.

U15-laget fick sin bronsmedalj efter att ha förlorat två täta bataljer mot Tyresö och Limhamn i ett avslutande gruppspel om medaljerna, båda matcherna slutade med 14-16 förluster.

Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
Sugen på att börja odla dina egna kryddor?

Då är du inte ensam, intresset för egna örtagårdar blomstrar för fullt och dagens Hus & hem ger tips och inspiration.

– Travtips V86 och V75 med startlistor.

– Familjenytt.

Webbfrågan
Odlar du egna kryddor?

Parkväxande blomma.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Sök recept
Till hittarecept.se