Dubbelt Goop på V4

TRAV

Solvalla ersatte Täby galopp som lunchbana under torsdagen och Björn Goop vann hälften av V4-avdelningarna.
Publicerad: 2010-03-18 15:37

Han inledde i V4-1 där han tog en lätt favoritseger med Wolf Boko. Han galopperade bort en trolig seger senast, men nu skötte han sig perfekt och vann från spets.

– Det var skönt för ägarna, hästen, tränaren och kusken att han fick vinna nu. Wolf Boko har bra lungkapacitet, men han har en del hyss för sig, sade Goop efteråt.

Han vann även V4-4 med Bronx Sisu. Här körde han till spets för att släppa när favoriten Nahar kom farande in i den andra kurvan. I slutkurvan styrdes Bronx Sisu ut i andraspår och när Nahar galopperade in på upploppet blev segern lekande lätt.

I V4-3 avslutade Tiger Tex starkt som tvåa för Magnus Jakobsson. Tiger Tex fick ett lopp i fjärde par utvändigt och avslutade de sista 700 metrarna efter 1.12,8.

V4-2 vanns av Nu Pagadis lillasyster Norweigan Dream trots ett lopp utvändigt om ledande Lanfranco Tab.

Mikael Solberger
054-19 97 26
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
NWT Kultur har besökt repetitionerna av Johannespassionen, nästa verk som Wermlandsoperan tar sig an. Och nöjesavdelningen är som vanligt välmatad på fredagar med bland annat musik-, film- och spelrecensioner.

– Familjenytt

– De viktigaste in- och utrikesnyheterna

Webbfrågan
Behöver Värmland ett Lerin-museeum?
Välkommen Mary
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

I garaget trivs azalean.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.


Sök recept
Till hittarecept.se
billiga resor