Färre travdagar i Värmland 2013

TRAV: Mindre antal dagar men lika många starttillfällen

Efter segdragna förhandlingar är tävlingsschemat för 2013 klart inom travsporten.
Färjestad, Årjäng och Åmål kommer alla att köra färre travdagar nästa år.
Publicerad: 2012-10-30 07:30

Två travdagar mindre på Färjestad och en mindre för Årjäng och Åmål men oförändrat för Arvika – så kommer det att se ut i regionen nästa år.

Men det blir lika många lopp eftersom lunchtraven med fem lopp försvinner och det körs nio lopp vid dessa tävlingar. Att det blir färre travdagar handlar om en kollektiv neddragning i hela landet. Enkelt förklarat ska det köras många lopp när det är en travdag.

Årjängstravet hade en förhoppning om att öka antalet tävlingsdagar till 18 men tappar i stället ytterligare en dag till 16.

– Det är mindre lyckat och vi har protesterat vilt. Men det handlar om en kollektiv neddragning och då ingen annan bana får fler dagar vore det naivt att tro att vi skulle få det, säger travbanechefen Morgan Fredvi.

Tre dubbeltrav

Om han är missnöjd med antalet dagar är han mer nöjd med hur de är placerade på året. Årspremiären är först söndag den 21 april, tre veckor senare än i år, och det blir tre dubbeltrav i stället för ett som den här säsongen.

– Det blir dubbeltrav under midsommar, vid V75 i juli och marknaden. Det var protester mot att det bara var en travdag i midsomras och det känns bra med ett dubbeltrav. Vi vill köra trav när det är mycket folk här, säger Fredvi.

Färjestad går från 43 till 41 tävlingsdagar, men man tappar endast två lopp och kör 399 under 2013.

– Vi har förståelse för förändringarna och det viktigaste är att inte hästägarna tappar starttillfällen. Vi kommer att köra på måndagskvällar och fredagar när det är lunchtrav. Vi har också tre V75-dagar vilket vi är nöjda med, säger sportchefen Petter Johansson.

Mikael Solberger
054-19 97 26
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
Webbfrågan
Vann rätt låt i Eurovision?

Parkväxande blomma.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Sök recept
Till hittarecept.se