Det är kört, tyvärr...

KRÖNIKA

Mina fingrar vill skriva något helt annat än det hjärnan påkallar att jag måste knacka ner på min dator.
Publicerad: 2012-07-03 08:58
LÄS OCKSÅ:

Kommer Valsarna överleva? En fråga många ställer sig i dag. Jag har inte svaret. Jag vet bara att mina fingrar vill skriva något helt annat än det hjärnan påkallar att jag måste knacka ner på min dator.

Nämligen: Jag tror inte det – inte som elitserieförening. När 2013 års elitserie brummar i gång är min känsla att Valsarna inte finns med bakom starttejpen.

Nu görs en ny storoffensiv för att rädda klubben undan konkurs, men till skillnad mot förra gången, för två år sedan, är berget betydligt större att bestiga denna gång. Skulderna i dag är två och en halv miljon (med walk over-böterna inräknade), fem matcher återstår och de kostar tillsammans ytterligare en dryg miljon i förarlöner. Finns de pengarna att hämta hem på de veckor som är kvar av säsongen? Som det brukar heta, hoppet är det sista...och så vidare.

Valsarna går nu sin tuffaste match någonsin. Inte tu tal om annat.

Det jag reagerade allra mest på var faktiskt inte de feta röda siffrorna utan styrelsens okunskap om dessa. Det framkom att inte alla hade den informationen. Frågan är: vem har dolt detta och i vilket syfte? Det avslöjades nu också att styrelsen hösten 2009 inte var enig i att tacka ja till elitserieplatsen. En omröstning i styrelsen slutade 4-3 till att ta klivet upp.

Ska Valsarna ha minsta lilla chans överleva måste nästa värvning vara en säljare på heltid. Utan en rejäl sponsorshacka i ryggen kan Hagfors och Valsarna glömma elitseriespeedway i framtiden.

Om det inte redan är för sent...

Kenneth Olsson
054-19 97 25
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
Webbfrågan
Vann rätt låt i Eurovision?

Parkväxande blomma.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Sök recept
Till hittarecept.se