Axelskada värre än väntat
SIMNING: Nyopererad Anders Olsson siktar på både vinter- och sommar-OS
– Nej, nej, säger han några dagar efter operationen.
Han kan inte börja simma igen förrän om bortåt ett halvår.
Foto: JONAS EKSTRÖMER / SCANPIX [Förstora]
När ingreppet gjordes på Medimar-sjukhuset på Åland i tisdags visade det sig att ledbandet i högeraxeln, det som ska hålla upp axeln, var helt av. Varje gång Anders lyfte armen höll axeln på att hoppa ur led.
Men den 47-årige järnmannen från Hagfors trotsade smärtan och avverkade fyra distanser i Paralympics i London.
Han blev tvåa på 400 meter fritt, där han dittills varit obesegrad.
– Jag är mer nöjd med silvermedaljen nu.
Egentligen var det en omöjlig prestation.
– Läkaren som opererade mig sa att den där axeln går inte att simma med.
Skadan förvärrades dock inte. Det var redan så illa det kunde bli. Operationen tog tre timmar. Meningen var att bägge axlarna – den vänstra är också skadad – skulle klaras av inom två timmar. Nu sparades den vänstra för att Anders inte tillfälligt skulle bli helt utan användbara armar.
När han vaknade ur narkosen och upptäckte att bara en axel opererats, att han skulle tvingas genomgå ytterligare en operation, och betala 40 000 kronor till, blev han förtvivlad, arg och funderade på att lägga av.
– Jag visste att jag hade flera månaders rehab framför mig igen. Jag vet inte hur många gånger jag gjort det tidigare. Nu ger jag upp, tänkte jag.
Triathlon och skidor
Ett samtal från en sponsor som lovade bekosta en ny tävlingsrullstol fick dock Anders på andra tankar.
Nu har han fler planer än någonsin.
I Paralympics i Rio de Janeiro 2016 hägrar både 400 meter och triathlon.
Ironman är ett annat mål.
Men det kan bli OS-start redan i Sotji 2014 – på skidor.
– Man ska aldrig säga aldrig. Först ska jag se hur jag står mig i den grenen.
Kan bli världscupen
I vinter kan det bli Vasaloppet igen och världscuptävlingar. En sponsor ska fixa nya skidor och kälken måste bli godkänd senast sista november för att Anders ska få åka i världscupen.
Träningsläger med norska landslaget är också planerat.
Nyckelbensskadan på vänsteraxeln ska opereras på Åland om cirka två månader, och där ska ett mindre ingrepp räcka.
Sen kan det snart vara full fart igen.
– Skidåkning kan jag börja tidigare med eftersom det är en rak rörelse. Vridningen i simningen är värre, säger Anders Olsson.








































