Ekblom vann första TTA-serien
MOTOR: Björk visade klass på grande finale
Fredrik Ekblom, som enbart i teorin hade chans att tappa sin ledning, säkrade tidigt mästerskapstiteln under tävlingarna i Göteborg.
Men kungen av Göteborg är han långt i från.
Förra helgen avgjordes STCC-mästerskapet, och denna helg var det dags för utbrytarserien TTA att kora sin mästare. TTA, Touring Car Team Association, skapades inför denna säsong, då flera team i STCC-serien klev ur och skapade en egen serie. I år slogs åtta team, med flera förare per team, om mästerskapstiteln.
Inför säsongsavslutningen, även kallad Grande finale, i Göteborg, var totalledaren Fredrik Ekblom ohotad i färden mot titeln. Redan i kvalet plockade Ekblom hem poängen som krävdes, och finalen blev därav betydelselös.
Kungen av Göteborg
I finalen var det i stället Thed Björk, i sin Volvo S60, som klev fram och glänste inför de 5750 på läktarna.
I pole-position tog han kommandot direkt från start och släppte sedan aldrig förstaplatsen.
– Jag vet inte vad de andra gjorde i början då jag bara flög ifrån dem. Att avsluta säsongen med seger är en sann dröm, säger Björk i ett pressmeddelande.
Närmast att hota Karlskogaföraren var Daniel Haglöf, men även han fick se sig besegrad.
I och med segern i Göteborg, kan Thed Björk titulera sig ”kungen av Göteborg”, då han är den förare med flest segrar på banan.
Segern i Grande finale gjorde även att Björk befäste sin tredjeplats i TTA-serien.
Mästaren hoppas på en serie
Ekblom slutade fyra, strax bakom Linus Ohlsson och Daniel Haglöf, vilket ändå räckte till seger.
– Alla har ju samma grundkoncept här. Så nu kan ingen skylla på att jag hade turbo eller bakhjulsdrivet, säger Ekblom till TT.
Mästaren som sedan tidigare innehar tre STCC-titlar blickar redan fram mot nästa säsong. Ekblom har TTA-kontrakt med stallet Volvo Polestar Racing även kommande år, men tror inte att det finns utrymme för två racingserier i Sverige.
– Inte i det långa loppet, säger Ekblom och tillägger:
– Jag hoppas verkligen att de kan samla alla positiva saker som finns i båda serierna till ett mästerskap.















































