Kristoffersson behåller ledningen
MOTOR: Trots Engströms dubbelseger
Men Johan Kristoffersson från Arvika behåller ledningen i mästerskapet, trots att han straffades.
Foto: TEAM BIOGAS [Förstora]
Kristoffersson, som kör för Volkswagen Team Biogas och var tvåa i helgens första lopp, är åtta poäng före regerande mästaren Rickard Rydell (trea och fyra i Östersund) när tre deltävlingar återstår.
Engström är trea, 19 poäng bakom Rydell.
Andra racet blev dramatiskt.
Kristoffersson tog sig förbi Engström på första varvet och upp i ledning, men två kurvor senare kom han för långt ut i en sväng, hamnade på gräset och stötte ihop med Rydell när han skulle ta sig upp på banan igen.
För incidenten tilldömdes han en runda på den så kallade straffbanan, som tar cirka fem sekunder längre tid än den ordinarie banan. Kristoffersson kom ut som fyra, men halkade ner till sjätte plats i mål.
– Alla tycker att vi måste bjuda på händelserikare racing, men blir man bestraffad när man försöker är risken stor att tävlingarna kommer att likna följa John, säger kritiske teamchefen Tommy Kristoffersson.
Glädjande i andra heatet för Arvikateamet var i alla fall att spanjoren Jordi Gené tog sin första pallplats i STCC genom att bli tvåa.
Johan Kristoffersson vann också bägge Porscheloppen och leder klassen överlägset.



















































