VM-silver för Mikaela Lindberg

KARATE: Hon var bara 0,1 poäng från att vinna guldmedaljen

Mikaela Lindberg från Säffle Karateklubb var futtiga 0,1 poäng från att bli världsmästare när Wado-VM avgjordes i Dallas i USA.
Publicerad: 2011-08-20 07:30
En mycket glad Mikaela Lindberg visar upp silvermedaljen från VM i USA. Hon har tidigare både EM-guld för ungdomar och EM-silver för seniorer, men VM-silvret är hennes största internationella framgång hittills.
Foto: Isabel Lindberg
 [Förstora] 

Nyligen avgjordes Wado-VM i Dallas i USA med fem deltagare från Säffle på plats. Bäst av dessa lyckades Mikaela Lindberg, som tog hem en silvermedalj.

Mikaela tävlade i kata för seniorer, alltså alla damer mellan 18 och 34 år. Kategorin genomförs i två omgångar med en grudomgång och en finalomgång. I grundomgången utför alla samma kata, vilken är bestämd långt i förväg, medan man i finalen får välja sig egen favorit.

Mycket nära guldet

Mikaela gjorde en bra grundomgång och efter den låg hon på delad andraplats tillsammans med två konkurrenter. Eftersom hon var en av de åtta med bäst poäng i grundomgången gick hon vidare till finalen. Där fick hon ännu högre poäng av domarna och drog ifrån de två andra och hamnade själv på andraplatsen.

Nöjd med prestationen

Vann gjorde Lisotte Maxine från USA och mellan henne och Mikaela skiljde det endast 0,1 poäng. Mikaela hade alltså minsta möjliga marginal upp till guldet.

– Först blev jag lite besviken eftersom jag var så nära förstaplatsen, men senare blev jag ändå nöjd med min prestation, säger Mikaela.

Hon berättar också, att hennes mål var att få en bättre eller likvärdig placering som i förra årets EM, vilket hon uppnådde då hon även i EM kom på andra plats.

Malin trea i debuten

En annan Säffletjej, som lyckades kämpa till sig medalj, var Malin Andersson som tävlade i kumite (fighting). Efter en förlust hamnade hon i återkval, där hon vann sina matcher och kom till slut på en välförtjänt tredjeplats tillsammans med Isabel Mellengers från Nederländerna.

Vann klassen gjorde Rebekka Feith från USA och på andra plats kom Kelly Heynen från Belgien. Malin, som aldrig deltagit i en internationell tävling tidigare, var mycket nöjd med sin prestation.

Det blev ytterligare en individuell medalj till Säffle och den vann Isabel Lindberg i kumite. Hon blev trea efter en mycket bra insats.

Henrik i final

För herrarna blev det ingen individuell medalj den här gången. Henrik Edin nådde sitt första mål och tog sig till final i kata. Där var målet en medalj, men han hamnade på femte plats.

Andreas Lindberg, som tävlade i kumite, hade förhoppningar före tävlingarna. På grund av få deltagare i klassen slogs den ihop med en högre viktklass och där mötte han tufft motstånd och hamnade utanför pallen.

Förutom de individuella prestationerna deltog Andreas, Malin och Isabel i de seniorlag Sverige ställde upp med i kumite. Damlaget kom på silverplats och herrlaget tog hem ett brons.

Tävlingarna blev alltså en stor framgång för Säffle Karateklubb och tränaren Jörgen Johansson är mycket nöjd.

– Jag är väldigt nöjd och de har kämpat hårt för det här. Det har också varit en rolig väg fram till framgången, säger Jörgen Johansson.

Göran Karlsson
0533-464 44
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
I dag kommer den populära Arbete & ekonomi-bilagan, den här gången med musiktema. Vi har bland annat intervjuat "Värmlands skivkung" - Christer Sjögren.

– Konsument har testat sticksågar

– De viktigaste in- och utrikesnyheterna.

Webbfrågan
Gillar du glass?
Nyfödd: Gabriella.
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

Familjepromenad.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.


Sök recept
Till hittarecept.se
billiga resor