Sunne IBK vann sista match
– Varken vi eller Deje hade något att spela för. Men vi ville ändå göra en bra avslutning, berättar Per-Ove Gustavsson i Sunne IBK.
Deje ligger näst sist i tabellen och kommer att kvala om att behålla platsen i division fyra. De gick in i matchen och satte stenhård press på Sunne IBK och gjorde 1–0 två och en halv minut in i matchen. Deras forwards tryckte tillbaka Sunnes backar men de lyckades reda ut alla situationer och kontra bort dem.
Sunne fick fart på målskyttet och Jonas Furtemark gjorde 1–1, Reidar Spets 1–2 och Adam Axelsson Gullström utökade till 1–4.
I andra perioden fortsatte målen rulla in. Patrik Olsson gjorde två mål och därefter satte Magnus Ranström 1–7.
Gav inte upp
– Vi spelade utan press den här gången så spelet blev avslappnat. Det var nog därför det flöt på bra, berättar Per-Ove.
Men Deje gav inte upp trots det stora underläget och reducerade till 3–7 innan sista periodpausen. Sunne upplevde det ändå aldrig som någon stor risk att de skulle komma ikapp och bevakade sin ledning i tredje perioden.
– Vi spelade säkert och tog inga risker. För trots att vi ledde stort kan det vända snabbt i innebandy, berättar Per-Ove som ger ett extra plus till tvåmålsskytten Patrik Olsson.
Ganska nöjda
Nu är det färdigspelat för den här säsongen och Sunne IBK slutade på en femte plats.
– Det har varit en del upp och ner under säsongen. En period vann vi allt medan vi därefter fick en svacka med flera uddamålsförluster. Med bättre skärpa hade vi kunnat hamna längre upp i tabellen men med facit i hand får vi vara ganska nöjda, summerar Per-Ove Gustavsson säsongen, och vill samtidigt nämna tre spelare som höjt sig över de andra.
Slussat in yngre
– Reidar Spets spelade tidigare ytterforward men sedan han efter jul fått ta en centerroll har det lossnat för honom. När han har spelat ihop med Adam Gullström och Per Nilsson har det blivit lite magi. Per och Reidar är väldigt spelskickliga medan Adam är skarpskytten, berättar Per-Ove.
Dessutom har laget slussat in några yngre spelare som utvecklats under säsongen.
– Om vi får behålla de äldre, rutinerade spelarna tills nästa säsong kommer vi att få till en bra mix, konstaterar Per-Ove.






















































