Rekordintresse för Camaro Cup

Det blir en tuff säsong för alla deltagare i Camaro Cup. Serien slår rekord inför den här säsongen. 38 bilar är anmälda.
Publicerad: 2010-03-12 07:30 | Uppdaterad: 2010-03-16 15:49

Nyheterna är många i klassen. Den nya generation 5-bilen har kommit och hela 26 bilar har sålts till den här säsongen. I och med att så många är anmälda kommer det att krävas kvalkörning.

Bland favoriterna i serien märks Fredrik Ros och förre STCC-stjärnan Tomas Engström. Regerande mästare är Ole Martin Lindum. I startfältet ses också Michael Wärn som är svensk mästare i grenen för Karlskoga MF.

Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
Karlstadsliv berättar om en spansk vinimportör och hennes intryck av sin nya hemstad Karlstad.

– Följ våra tappra bantare i Biggest winner

– Karlstadsliv – den spanska vinkulturen odlas på Klara

– Familjenytt

Webbfrågan
Ska du följa Svenska rallyt?
Välkommen Mary
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

I garaget trivs azalean.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.


Sök recept
Till hittarecept.se
billiga resor