KB hoppas på match i Eskilstuna

Det är tänkt att KB ska spela träningsmatch mot City i Eskilstuna på söndag, om inte vädrets makter sätter käppar i hjulet. Söndagens match är KB:s andra för säsongen.
Publicerad: 2010-02-20 12:12

– Vi ska jobba vidare med 4-3-3, vi fick ett kvitto på att det går att spela med de killar vi har, säger Mark Selmer. Vi fokuserade på försvarsspelet, men anfallsspelet fungerade också. Första halvleken var bra, den andra mindre bra.

– Hoppas bara det blir match, det ska ju komma rätt mycket snö på lördagen och de är ovisst om de har spelbar plan eller ej på söndag.

Den här gången är några bortresta och KB ställer upp med följande mannar. Målvakter Marcus Puranen och Victor Nässlander samt Daniel Lärkhammar, Andreas Nord, Kim Selmer, Tobias Larsson, Patric Bergenheim, Alexander Andersson, Alexander Hjalmarsson, Martin Jatko, Carl Nässlander, Timmy Eriksson, Tomas Futvoye, Armin Mustafic samt U-lagsspelarna Daniel Zetterqvist och Max Selmer.

Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
Karlstadsliv gör i dag en djupdykning i en rätt så anonym men viktig verksamhet: Telias underjordiska övervakningscentral på Norra Kroppkärr.

– Mat & dryck tipsar om hur man får till en god smoothie

– Fotbollstips

Webbfrågan
Har du en miljöbil?
Välkommen Saga
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.


Sök recept
Till hittarecept.se
billiga resor