"Helt nödvändig seger"

FOTBOLL: Vann sexpoängsmatchen

Immetorp vann sexpoängsmatchen mot Torsby.
Först då kunde tränaren Jan Carlsson erkänna hur viktig den var.
– Helt nödvändig seger, säger han efter 1–0-vinsten.
Publicerad: 2012-08-05 18:21 | Uppdaterad: 2012-08-24 08:24

Inför lördagseftermiddagens match mot Torsby försökte Immetorpstränaren Jan Carlsson tona ned betydelsen för sina spelare.

Visst, Torsby låg på placeringen framför, på andra sidan det negativa kvalstrecket, men det återstår fortfarande många matcher av division 4-säsongen.

Men efteråt, när IBK vunnit med 1–0, drog Carlsson en suck av lättnad och berättade om känslorna.

– Så här i efterhand kan jag säga att det var en helt nödvändig seger för oss, det var ett måste att ta den här matchen, säger han.

Siffrorna kunde blivit större

Immetorp var också bästa laget och siffrorna kunde ha blivit större – men trots en hel del lägen krävdes en mittback för att spräcka nollan. Robert Fällman stångade in matchens enda mål på hörna i första halvleks slutminut. Och trots spelövertaget blev det förstås nervigt mot slutet, när bara ett mål skiljde lagen åt.

– Det blev det naturliga pressen i slutet, men jag tyckte aldrig att det blev riktigt farligt ändå. Däremot borde vi absolut ha gjort minst ett mål till, vi brände ett antal frilägen, säger Carlsson.

De tre poängen gör att IBK nu bara en, i stället för fyra, poäng upp till fast mark. Härnäst väntar en stentuff match borta mot tabelltrean Säffle.

– Där är jag nöjd om vi kan hämta hem en poäng, det vore riktigt bra, säger Carlsson.

Jonas Brännmyr
0586-72 13 00
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
Webbfrågan
Vad saknar du mest på och i Vänern?

Parkväxande blomma.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Sök recept
Till hittarecept.se