Jonna från Degerfors tog USM-brons

BEACHVOLLEY: Lyckat slutspel

Degerforstjejen Jonna Wasserfaller tog brons, tillsammans med Kungälvsspelaren Josefine Tivefälth i ungdoms-SM i beachvolley som avgjorts på Skrea strand, Falkenberg.
Publicerad: 2012-07-30 14:35
Jonna Wasserfaller, volleybollfostrad i Degerforsklubben Orion, har vunnit en bronsmedalj i U19-SM i beachvolley. [Förstora] 

Duon vann bronsmatchen med 2–1 i set – och med minsta möjliga marginal i skiljesetet; två bollars skillnad. I semifinalen hade Jonna och hennes partner förlorat med 1–2 mot den duo som sedan vann U19-klassen.

Jonna och Josefine ställde även upp i U21-klassen. De åkte där ut i åttondelsfinalen; 1–2 i set, två bollars skillnad i det avgörande setet.

Tomas Nilsson
0586-72 13 36
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
På lördagar är papperstidningen alltid extra tjock. I dagens Helg-bilaga bland annat:

– Arkitektur: Bor du i ett kulturhus?

– Träna: Måste man äta proteiner?

– Resor: Chefredaktör'n bland ruiner

– Djur & natur: Skogens färggrannaste fågel

Webbfrågan
Vad saknar du mest på och i Vänern?

En spegling
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Sök recept
Till hittarecept.se