16 raka elitseriesegrar
BASEBOLL
– Nu har vi 16 raka segrar, det är klubbrekord. vi har aldrig varit i närheten av det tidigare, säger coachen Jesper Joelsson.
Baseboll: Elitserien
Leksand 9
Karlskoga 11
Leksand 2
Karlskoga 5
– Det är inte självklart att vi ska vinna alla matcher, säger Jesper Joelsson, men vi bara vinner och det känns skönt. Det är små saker som avgör. Nu spelade vi två jämna matcher. I första matchen slog båda lagen bra och vi låg under ett par gånger där innan vi tog poäng i sista inningen och kunde vinna. Leksand var piskade att vinna, de jagar en slutspelsplats medan vi kunde spela avslappnat och kanske var det vad som avgjorde.
I första matchen slog Russel Sirko in sex poäng på några fina slag och bra offensivt var också Spencer Kreisberg liksom Kenta Sato. Sato började som pitcher, men byttes mot Kent Karlsson med Leksand i ledningen efter fem innings. Kent Karlsson pitchade segern till Bats efter det.
Den andra matchen blev litet poängsnålare, Paul Waterman pitchade bra och Bats tog en tidig ledning som de lyckades hålla. Kent Karlsson avslutade pitchningen med tre inning utan att släppa en poäng.
Nu ska Bats möta Sundbyberg borta närmast.
– De är de enda som kan hota vår serieseger. Vinner de sina åtta återstående matcher medan vi förlorar våra fyra går de ifatt, men jag kan inte tänka mig att vi förlorar två matcher hemma mot Göteborg. Seriesegern är nog klar och vi förbereder oss för semifinal genom att hålla våra pitchers fräscha inte minst, slutar Jesper Joelsson.

















































