Johanna 20 poäng från final på 3 meter
SIMHOPP
Junior-EM i simhoppning i österrikiska Graz blev ingen stor svensk framgång. Bofors simhoppklubbs Johanna Johansson deltog i tre grenar och hon lyckades inte ta sig till final varesig på 1 eller 3 meter.
Publicerad: 2012-07-15 16:52
Johanna Johansson
Foto: Henrik Strömlund [Förstora]
Foto: Henrik Strömlund [Förstora]
Bäst lyckades Johanna Johansson i synkro där hon tillsammans med Veronika Lindahl från Västerås blev tia.
JEM avslutades för Johannas del med 3 meter i lördags. Hon hoppade till sig en 21:a plats på poängen 347.5, ungefär 20 poäng från en finalplats. Lina Forndahl blev 19:e på 349.90.
– Det gick inte alls som vi planerat på flickornas 3 meter, säger truppledaren Pär Berg till simförbundets hemsida. Johanna Johansson har en hög potential i sin hoppning och borde kunna räcka till final och en framskjuten placering under förutsättning att hon släpper loss och undviker att spänna sig, säger han.














































