Uddeholms GK siktar längre
UDDEHOLM: Swing it som magister Edblad
Stjärnan i long drive, Marcus Edblad, vet hur det känns.
I lördags besökte han Uddeholms GK och avslöjade hur man slår längre och rakare.
Foto: Åsa Eneljung [Förstora]
Foto: Åsa Eneljung [Förstora]
Foto: Åsa Eneljung [Förstora]
Han kom, han sågs, han segrade - förstås.
Men även en mästare kan imponeras.
– Det här är den häftigaste och vackraste rangen jag har sett, berömde Marcus Edblad från Powergolf Sweden vid premiärbesöket på Uddeholms golfbana utanför Hagfors.
Med tanke på att Edblad har rest runt i hela världen och tävlat i long drive så var det inget dåligt betyg för Uddeholms GK.
Han är svensk rekordhållare med 432 meter och har ett handikapp på 1,8.
Hur slår man längre bollar?
– Hemligheten är snabbheten. Den vanligaste missen är att spelaren tänker för mycket och tar det för lugnt, säger Marcus Edblad.
Själv garanterar vilken spelare som helst att han eller hon slår 30 meter längre efter hans instruktioner.
– Jag började själv inom ishockeyn och brukar jämföra golf med vilken annan bollsport som helst. Det handlar om att snärta till och få fullt ax genom bollen, förklarar han.
För att hinna se Edblads boll rekommenderas publiken på Uddeholms GK att blicka 100 meter längre fram än normalt och tre gånger så högt.
I medvind flyger bollen i en hastighet om 320 kilometer per timma, i motvind cirka 280.
– Många frågar om hur man slår rakare bollar. Det man ska göra är att sikta med tån på klubban dit man vill, svårare är det inte, säger han.
Rangen i Uddeholm är 270 meter lång och slutar i Rådasjön.
Gissa om båtägarna var skräckslagna när Edblad satte fart på klubban?


























































