Julia Andersson (till vänster) gjorde tre av Lesjöfors fyra mål.
Julia Andersson (till vänster) gjorde tre av Lesjöfors fyra mål. Foto: Filip Kowalski

Julia blev tremålsskytt för LIF

Fotboll: Jobbigt i defensiven under den första halvleken

Hon säger att hon aldrig tidigare har varit en målskytt.
Men i mötet med Hertzöga 2 i tisdags kväll stod hon för tre av Lesjöfors fyra mål och bidrog därmed till att hennes lag nådde oavgjort.
– Jag vet inte vad det beror på, kanske är det mina nya skor som gör det, säger Julia Andersson och skrattar.
Publicerad: 2012-06-14 07:30
Elin Wikström (till höger) rev upp stora sår i Hertzögas försvar med sin snabbhet.
Foto: Filip Kowalski
 [Förstora] 
Carina Nordin (till höger) tog för sig i närkamperna med Hertzögaspelarna.
Foto: Filip Kowalski
 [Förstora] 
Emmastina Hubbert (till höger) sprang över stora ytor och hjälpte till i såväl det defensiva spelet som det offensiva.
Foto: Filip Kowalski
 [Förstora] 
Olivia Vidman gav ett piggt intryck i den andra halvleken.
Foto: Filip Kowalski
 [Förstora] 

Division V östra dam

Lesjöfors4

Hertzöga 24

Att Lesjöfors har roligt på planen för tillfället går inte att ta miste på. När laget vänder spelet går det ofta fort och motståndarlagen har ofta fullt sjå med att hålla reda på LIF:s snabba offensiva spelare som Elin Wikström och Julia Andersson.

I tisdagskvällens match på Stålvallen var Julia Andersson näst intill omöjlig att stoppa. Hon var ett ständigt orosmoment för Hertzögaförsvaret och bidrog med sina tre mål att Lesjöfors kunde ta en poäng.

Men det var inte en fullt nöjd tremålsskytt. Lesjöfors gjorde ju trots allt fyra mål framåt vilket borde ha räckt för att vinna på hemmaplan. Men Hertzöga 2 var lika vasst framåt som Lesjöfors och matchen slutade därför 4–4 efter 3–3 i halvtid.

– Det här var inte vår bästa match, vi var inte riktigt vakna, säger Julia Andersson.

Defensiva misstag

I den första halvleken stod laget för flera defensiva misstag, vilket ledde till att Hertzöga kunde hänga med i matchen.

– Innan matchen kändes det inte som det brukar att göra och det tror jag sänkte laget den här gången, säger hon.

I den andra halvleken spelade Lesjöfors upp sig ordentligt, men då uteblev istället målen. Många av avsluten mot mål gick ofta några meter utanför.

– Ja, jag håller med om att vi vaknade till och kämpade mer. På bänken inför den andra halvleken sa vi att ”vad är det vi håller på med?” och efter det blev det bättre. Vi försökte att lägga fler långbollar på topp och ta vara på de lägena, säger Julia Andersson.

Bra på att förstöra

Precis som många andra tycker hon att laget har överraskat positivt den här säsongen med tanke på att laget bara tränar en gång i veckan.

– Ja, det är egentligen obegripligt när man tänker på det. Vi tränar en gång i veckan och på de träningarna är det kanske fem spelare som tränar regelbundet. Och så möter vi lag som kanske tränar tre gånger i veckan, så lite skumt är det att vi ligger i topp, säger hon och ler.

Lesjöfors framgångsrecept har blivit att aldrig sluta kämpa.

– Jag tror att vi är ett ganska svårmött lag eftersom vi är bra på att förstöra spelet för de andra lagen – och så har vi inget spelsystem, vi bara kör, säger hon.

Mål, Lesjöfors: Julia Andersson 3, Elin Wikström. Hertzöga 2: Lovisa Boström 2, Hanna Johansson, Isabelle Johansson.

Filip Kowalski
0590-79 15 57
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
Webbfrågan
Besöker du loppisar?

Parkväxande blomma.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Sök recept
Till hittarecept.se