Nordvärmlands FF, med bland andra tränaren Milenko Vukcevic och allt-i-allon Torbjörn Persson, och är i Bergvik i Karlstad och marknadsför sig. På bilden syns också Linda Bengtsson med lånad bebis.
Nordvärmlands FF, med bland andra tränaren Milenko Vukcevic och allt-i-allon Torbjörn Persson, och är i Bergvik i Karlstad och marknadsför sig. På bilden syns också Linda Bengtsson med "lånad" bebis. Foto: Lisa Olaison

Nordvärmland vidgar vyerna

FOTBOLL: Marknadsför sig i Bergvik och ska träna i Karlstad

Nu vidgar Nordvärmlands FF sina vyer.
Den nyblivna division 2-klubben visar upp sig på Bergvik och framöver ska det bli regelbunden träning i Karlstad.
Publicerad: 2012-10-06 09:47
Drömma kan man ju alltid. I Nordvärmlands FF verkar inget vara omöjligt.
Foto: Lisa Olaison
 [Förstora] 

Två pass med hela laget ska utökas till tre, varav ett troligen i residensstaden. Det beror på att flera spelare hör hemma i den delen av Värmland.

– Vi kan inte kräva att de är med på mer än två pass i Sysslebäck. Vi har varit i Karlstad en del den här säsongen också, på Klasmossen, Västerstrand, regementet. Var som helst där vi får plats, säger tränaren Milenko Vukcevic.

Spelarna i norr kan köra ihop dagligen. De utsocknes sköter resten av träningen på egen hand.

Klubben jobbar för att få behålla truppen, men en handfull nya behövs ändå.

– Vi har kartlagt spelare, men går inte ut med några namn förrän deras säsonger är slut, säger Vukcevic.

Nordvärmlands FF har ett stånd i Bergviks köpcentrum i Karlstad i samband med Kooperativens dagar under fredagen och lördagen.

Det säljs bland annat lotter, den speciella Ambjörbytomten, och de få klubbsouvenirer som finns kvar efter senaste tidens rusch.

Besöket i kommersens högborg är ett led i att finansiera uppflyttningen. Nästa säsong blir uppåt 800 000 kronor dyrare.

– Vi vill komma ut och sprida vårt budskap och visa ännu fler att vi finns. Naturligtvis vill vi ha nya sponsorer och medlemmar, säger klubbens allt-i-allo Torbjörn Persson.

Flera turnéer ut i Värmland planeras.

Klubben har också långt gångna planer för samarbete om ungdomsverksamhet med alla klubbar i norra Värmland, och kan tänka sig att utöka.

Ska ni bli hela Värmlands lag?

– Ja, varför inte. Vi skulle kunna ha fyra hemmaplaner och spela i Sysslebäck, Ambjörby, Torsby och Karlstad, funderar Torbjörn Persson.

En gång verkade division 4 ouppnåeligt, nu känns inget omöjligt. Till och med Champions Leaque finns i drömmarna.

– Siktar man mot stjärnorna kanske man hamnar i trädtopparna, säger Torbjörn Persson.

Bengt Sundler
054-19 96 26
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
Mat- och drycksidorna riktar sig i dag speciellt till alla som tycker om god mat men som inte vill står i köket för länge. Recept för latmaskar – mycket smak och lite verkstad.

– Karlstadsliv har besökt retrocaféet Tidens melodi som snart öppnar vid Stora torget.

– Fotbollstips.

Webbfrågan
Ser du fram emot fotbolls-EM för damer?

Madeleine Malmgren på hästen Vilmer.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Sök recept
Till hittarecept.se