Mimmi Larssons två mål räckte inte, men Mallbacken har all anledning att jubla ändå. Plötsligt förra veckan blev de serieledare och efter derbyt leder de fortfarande.
Mimmi Larssons två mål räckte inte, men Mallbacken har all anledning att jubla ändå. Plötsligt förra veckan blev de serieledare och efter derbyt leder de fortfarande.

Mallbacken fortsatt i topp

FOTBOLL.: I tabelltoppen intet nytt – derbyseriefinalen slutade oavgjord

Efter förra veckans totalomställning i tabellen, där värmlandslagen hamnade i topp efter Dalsjöfors uttåg, blev tisdagens derby plötsligt en seriefinal.
Men det blev inga fler rockader – efter 2–2 är Mallbacken fortsatt i förarsätet.
Publicerad: 2012-07-31 22:21
Det var typiska derbytakter på Tingvalla, mindre skönspel – mer kamp och vilja. [Förstora] 
När herrfotbollen inte bjuder till lockade damderbyt värmlandspubliken. [Förstora] 

– Jag är besviken att vi inte stod upp för det vi pratat om innan, säger Per-Johan Karlsson efter 2–2-derbyt.

Och Qbik-lägret har många anledningar att vara besvikna.

Efter att Dalsjöfors konkursförklarades och utgick ur serien förra veckan tappade Qbik, som slagit serieledarna, sina poäng.

Mallbacken å andra sidan, som förlorade mot dem, gick raka vägen till toppen.

– Men vi ska inte tänka så mycket på det, det enda som stör mig är hur lite mod vi visade här i matchen.

”Vi lekte kurragömma”

Det var de grönklädda gästerna som tog ledningen efter en kvart.

Mimmi Larsson fick stå och måtta från vänsterläge och satte målet som skickade henne upp i skytteligaledning.

– Vi släpper till så enkla mål att det är beklämmande, menar Karlsson.

Julia Spetsmark kvitterade, men strax därpå fick Mimmi Larsson bollen i straffområdet igen.

Ur ett liknande läge fast från höger, med tre motspelare på sig, fick hon rulla in sitt 13:e mål för säsongen.

– Vi lekte kurragömma. Det var pinsamt, konstaterar Karlsson.

Inget skönspel

Efter paus vände vinden.

Qbik tvingades rädda några svettiga lägen framför sitt mål, men inställningen var en annan.

– Jag var otroligt besviken i paus. Andra halvlek var ingen klang- och jubelföreställning, men det var åtminstone bättre, säger Karlsson.

I 67:e minuten lyckades Qbik äntligen få fram bollen till anfallarna.

En smart genomskärare nådde Sanna Belmén, som höll undan och rullade in kvitteringen.

– 2–2 var fint och vi höjde oss, som tur var.

Det blev också slutresultatet.

Dubbelt i topp

Mimmi Larssons två mål räckte alltså inte till grön seger.

– Inte i dag och det känns surt. Vi var bra i första, men i andra tappade vi allt och gjorde vår sämsta halvlek hittills, menar hon.

Likväl är de i topp.

Mallbacken i serien och Mimmi i skytteligan.

– Det är såklart tråkigt för alla att det blev som det blev, men det är ju till vår fördel. Förhoppningsvis får vi tillbaka våra skadade spelare också. Målsättningen från början var ju topp sex. Sedan är huvudsaken inte att jag gör mål utan att laget spelar bra.

Men ändå, dubbelt i topp efter ett kryssderby?

– Det känns väldigt bra, det gör det, ler hon.

Förlust?

Per-Johan Karlsson har desto mer att fundera över.

Kanske var det här Qbiks största chans att ta sig förbi Mallbacken.

– Till slut var det en viktig pinne, även om prestationen över 90 minuter var dålig. I en sådan här förlust...

Nu sa du till och med förlust.

– Ja... Men det känns lite så. Man har inte i toppen att göra om man släpper in så här enkla mål. Vi måste vara bättre.

Martin Mederyd Hårdh
054-19 90 00
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
Sugen på att börja odla dina egna kryddor?

Då är du inte ensam, intresset för egna örtagårdar blomstrar för fullt och dagens Hus & hem ger tips och inspiration.

– Travtips V86 och V75 med startlistor.

– Familjenytt.

Webbfrågan
Odlar du egna kryddor?

Parkväxande blomma.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Sök recept
Till hittarecept.se