Extra prestige i damderbyt
FOTBOLL: Värmländsk seriefinal i första matchen efter uppehållet
Det är mycket som står på spel då Qbik tar emot Mallbacken på Tingvalla IP på tisdagskvällen.
Foto: Karina Johansson [Förstora]
I och med att serieledande Dalsjöfors har dragit sig ur söderettan toppar nu Mallbacken tabellen. Strax därefter återfinns Qbik.
Sällan har väl ett derby lagen emellan betytt så mycket som det gör nu.
– Det är riktigt kul. Det är alltid kul med ett derby, men nu är det lite extra krydda. Det är sådant här man tränar för, konstaterar Mallbackens tränare Stefan Johansson.
Mallbacken saknar spelare
Qbiks assisterande tränare Jenny Hallstensson instämmer:
– Det är en riktigt rolig start på höstsäsongen. Nu hoppas jag på att det kommer mycket publik också så att vi får en fin inramning.
Läget i Mallbackens trupp hade kunnat vara bättre.
– Vi har inte fått tillbaka våra skadade spelare. De som saknas är Maja Pettersson, Sandra Andersson, Emma Asp, Julia Karlenäs, Louise Haraldsson och nytillskottet Kajsa Mazola, säger Johansson, och fortsätter:
– Det är ett halvt lag på skadelistan, men det här har vi vetat om ett tag nu. Vi har ett bra lag ändå, liksom Qbik. Det finns en anledning till att vi ligger där vi gör i serien.
I Qbik bröt som bekant Linda Nöjd nyckelbenet. Hon är dock på fötter igen och förmodligen finns hon med på planen i derbyt.
– Hon måste kunna köra hundra procent, men det har sett bra ut på träningarna, säger Hallstensson.
Sara Bergman är lite krasslig så det finns ett litet frågetecken för henne också. Ny i Qbiks trupp är Vikens Ida Lindqvist.
– Vi är riktigt glada över att vi har fått in henne i laget och hon finns med på bänken i morgon (läs: i dag), säger Qbiks tränare Per-Johan Karlsson.
”Måste sätta chanserna”
Båda lagen tror på en tuff och jämn kamp, men de har lite olika taktiker för att gå segrande ur matchen.
– Det var ett riktigt bra derby senast (1–1) och det kommer det att bli nu också. Jag tror att det kommer bli tätt och målsnålt och det är det lag som sätter sina chanser som vinner, slår Johansson fast.
– Mallbacken är ett skickligt lag som spelar på precis rätt sätt efter de förutsättningar de har. De är starka i djupled och det måste vi se upp med. Vi ska spela det spel vi kan och se till att de får springa mycket. Då har vi en stor chans att ta dem, avslutar Hallstensson.
















































