Knapp förlust för Rävåsen mot ledarlag

Fotboll, division 2: Rävåsen IK-Västerås IK 1–2 (0–1)

Rävåsens IK damfotbollslag förlorade lördagseftermiddagens hemmamatch i division 2 mot serieledande Västerås IK.
Publicerad: 2012-07-28 17:16
Röddressade Rävåsens IK spelade smart mot serieledande Västerås IK och gav gästerna problem att dominera matchen.
Foto: Tomas Nilsson
 [Förstora] 

Matchen, som inleddes i ösregn, slutade 1–2 (0–1).

Västerås IK gjorde sina mål tidigt i första respektive andra halvlek.

Karlskogalaget bjöd annars på bra motstånd och fick till en reducering genom Julia Mälman. RIK försökte flytta upp spelet för att komma i kapp. I stället fick Västerås IK en straff som dock missades. Riktigt nära ett utjämningsmål var det aldrig.

Om Rävåsen presterar på den här nivån mot sämre lag än Västerås finns utan tvekan chansen att Karlskogatjejerna ska klättra från sin sjundeplats i serien och kanske få spela i den tredje högsta serien även nästa säsong. De fem första går dit. Därefter får de åtta bästa sexorna från de nio serierna i landet spela i det som 2013 kommer att heta division 1.

Noterar att Rävåsen efter den första halvleken tvingades byta ut Caroline Karlsson, som ledde seriens skytteliga med nio mål, inför höststarten. Hon var skadad.

Mikaela Sandström och Sara Bengtsson gjorde gästernas mål.

Tomas Nilsson
0586-72 13 36
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
Sugen på att börja odla dina egna kryddor?

Då är du inte ensam, intresset för egna örtagårdar blomstrar för fullt och dagens Hus & hem ger tips och inspiration.

– Travtips V86 och V75 med startlistor.

– Familjenytt.

Webbfrågan
Odlar du egna kryddor?

Parkväxande blomma.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Sök recept
Till hittarecept.se