Henrik Karlsson storspelade mot Brynäs, men det hjälpte inte.
Henrik Karlsson storspelade mot Brynäs, men det hjälpte inte. Foto: Mikael Lindblom

Henke storspelade förgäves mot Brynäs

ISHOCKEY, ELITSERIEN: "Jag gav laget tid att avgöra - jäkligt tråkigt och snöpligt"

Segare än fransk nougat.
Gråare än novemberhimlen.
Och första hemmaförlusten mot Brynäs sedan 2002.
– Jag gav laget tid att avgöra matchen. Jäkligt tråkigt ocn snöpligt, suckar FBK-målvakten Henke Karlsson efter 1–2.
Publicerad: 2009-11-23 22:25
LÄS OCKSÅ:

Det var ligans målsnålaste lag som möttes och inte helt överraskande blev underhållningsvärdet nästan noll. Mycket riktigt var det också tyst som i en krypta i LLA (6 916 åskådare) den här dystra kvällen.

Att Färjestad hamnat i en rejäl svacka råder det inga tvivel om.

En seger på fyra matcher.

Två mål på tre matcher.

Ett enda mål i hemmarinken på sex perioder.

När hade en serietvåa minusmål senast? Har det hänt någonsin i elitserien?

"Ta strid"

– Vi måste upp minst ett par snäpp och etablera längre spelsekvenser i anfallszonen. Ta strid.

Så analyserar 1–1-skytten Fredrik Lindgren måltorkan. I första perioden etablerade FBK tryck i anfallszonen, men sen ebbade det ut totalt.

– Vi kunde ha gjort ett par mål i första perioden. I den andra dominerade Brynäs totalt och i tredje hände det mycket konstigheter. Vet inte om det berodde på trötthet, säger FBK-tränaren Perra Johnsson.

Henke Karlsson var den ende som fortsatte att spela stabilt och med timing när medspelarna gick bort sig helt inte minst i forecheckingen.

Ingen kanonmatch

Som han själv konstaterade så gav Henke verkligen FBK chansen att vinna trots något som var svindlande nära ett bottennapp i andra perioden.

– Ja, vi gjorde ingen kanonmatch direkt, säger FBK-målvakten diplomatiskt.

10,43 in på slutperioden plockade Fredrik Lindgren fram släggan och hamrade in 1-0 i power play efter att Marius Holtets skott hade studsat ut rakt i gapet på FBK-backen.

Tre minuter senare öppnade gamle FBK-hjälten Eero Somervuori kranen till kallduschen med sitt 1–1.

Rena "Loob-målet"

– Jag släppte in det lite för enkelt. Jag tyckte allt funkade jäkligt bra fram till det målet. Han kom in rättvinklad och sköt med backhand samtidigt som något hände med min position. Pucken gick in mellan plocken och benskyddet, berättar Henke.

– Rena Håkan Loob-målet, som FBK:s målvaktstränare Erik Granqvist uttryckte saken.

Perra Johnsson var förvånansvärt sansad i sin kritik av det egna laget.

– Så länge vi skapar målchanser så är jag inte orolig.

Svårt få in puckarna

Situationen påminner mycket om det som hände vid samma tid ifjol. Då hade FBK också förvånansvärt svårt att få in puckarna.

Brynäs har inte vunnit i Karlstad sedan 14 november 2002. FBK hade 16 raka segrar. Gästrikarna behövde sannerligen inte skämmas för det här trendbrottet. I andra perioden vann Brynäs skottstatistiken med 17-7.

– Just nu känns det jäkligt tungt, medger Henke Karlsson.

Han var med rätta nöjd med den egna insatsen.

– Jag hade det jobbigt mot både HV och Djurgården. I dag kände jag mig helt fräsch för första gången sedan jag kom tillbaka. Nu orkade jag i 60 minuter.

Hann byta

Det gjorde inte lagkompisarna.

– Brynäs hann byta i förlängningen, men det hann inte vi och våra killar på isen hade syrebrist när Brynäs gjorde segermålet, konstaterar Perra.

Nu återstår att se hur lång tid det tar innan FBK får andningshjälp och tar sig ur svackan.

Per Mårtensson
054-19 96 24
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Frågan
Betygsätt FBK:s insats mot Brynäs!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
Karlstadsliv berättar om en spansk vinimportör och hennes intryck av sin nya hemstad Karlstad.

– Följ våra tappra bantare i Biggest winner

– Karlstadsliv – den spanska vinkulturen odlas på Klara

– Familjenytt

Webbfrågan
Ska du följa Svenska rallyt?
Välkommen Mary
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

I garaget trivs azalean.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.


Sök recept
Till hittarecept.se
billiga resor