Klassiskt möte för FBK på bortais

FÖLJ FBK:Djurgården–Färjestad lördag: Vårt tips: 4–3

När Djurgården och Färjestad möts på lördagen blir det ett klassiskt möte inom svensk ishockey som för tankarna bakåt i tiden. Du kan följa matchen med direktrapportering via vår Hockeyblogg. Matchen startar 16.00.
Publicerad: 2009-11-21 07:30 | Uppdaterad: 2009-11-21 15:24
LÄS OCKSÅ:

Båda lagen lär vara revanschsugna efter torsdagens förluster mot två av toppkandidaterna, HV71 och Linköping. Fyra poäng skiljer lagen åt innan match, och formstarkt ställs mot formsvagt.

Färjestad: Har varit svårt drabbat av sjukdomar, men fick tillbaka flera spelare inför torsdagens drabbning mot HV71. Det hjälpte föga, och 0–5 i hemmaborgen var ett faktum. Dystra siffror för Färjestad som nu har mindre smickrande 0–13 mot HV71 den här säsongen.

– Nu gäller det att hitta tillbaka till vinnarspåret igen. Vi måste vara mycket mer strikta och konsekventa i vårat spel, anser Tommy Samuelsson.

Något svag formkurva med tre raka förluster, bara Luleå har plockat mindre poäng sett över de senaste fem matcherna.

– Ju fortare vi hittar tillbaka till en trepoängare, desto bättre. Vi har ett bra läge mot Djurgården.

Karlsson tillbaka

Efter lång skadefrånvaro var Henrik Karlsson tillbaka mellan stolparna i torsdags. Fem baklängesmål då, lita på att stockholmaren är sugen på revansch.

– De målen är han inte själv ansvarig för utan det är hela laget. Men jag tror den matchen var nyttig för honom, avslutar ”Sammen”.

Formstark: Ingen.

Spelar inte: Jonas Holös, Robin Rahm och Marcus Karlsson, alla sjukdom.

Djurgården: Hade fem raka utan förlust innan matchen mot Linköping. Stockholmarna är, tillsammans med Frölunda, formstarkast i serien just nu med 10 poäng av 15 möjliga de senaste fem matcherna. Lagets tränare Mikael Johansson ser fram emot mötet med Färjestad, något han upplevt både som spelare och ledare.

– Det är något speciellt med de matcherna. Det är som ett derby fast det inte är det. Det kommer att bli bra fart i matchen tack vare stämningen, säger han.

Och den femfaldige SM-guldmedaljören hoppas på ändring i defensiven:

– Vi vill spela vårt spel men måste vara mer aggressiva i försvarsspelet än mot Linköping.

Unga talanger

Samtidigt fortsätter klubben att släppa fram unga talanger som tackar genom att spela fin hockey. Senaste utropstecknet heter Daniel Brodin. 19-åringen gjorde tröstmålet i 1–4-förlusten i torsdags.

Formstark: Marcus Krüger, Andreas Holmqvist.

Spelar inte: Mathias Tjärnqvist, långtidsskadad.

Håll ögat på...

Djurgårdens NHL-meriterade kanadensare Mike Zigomanis – av vissa ansedd världens bästa tekare. Skyhögt snitt genom hela karriären, och leder redan tekningsligan.

Djurgårdens senaste: Linköping–Djurgården 4–1, Djurgården–Frölunda 3–1, Södertälje–Djurgården 1–3 .

Färjestads senaste: Färjestad–HV71 0–5, Rögle–Färjestad 5–3, Timrå–Färjestad 2–1.

Omgången (22):.

På tv:

Canal Plus: (18.30) HV71–Skellefteå

Säsongskortet: (16.00) Övriga matcher

Petter Öhrling
054-19 90 00
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
NWT Kultur har besökt repetitionerna av Johannespassionen, nästa verk som Wermlandsoperan tar sig an. Och nöjesavdelningen är som vanligt välmatad på fredagar med bland annat musik-, film- och spelrecensioner.

– Familjenytt

– De viktigaste in- och utrikesnyheterna

Webbfrågan
Behöver Värmland ett Lerin-museeum?
Välkommen Mary
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

I garaget trivs azalean.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.


Sök recept
Till hittarecept.se
billiga resor