Bofors gjorde en svag insats mot Västerås under onsdagskvällen. Laget blixtrade stundtals till, som vid de tre målen, men i övrigt var det tamt och lojt. Det var många spelare som inte kom upp i normal standard och då hjälpte det inte att Västerås ibland bjöd hemmalaget på chanser.
Den första perioden var jämn, både spelmässigt och sett till antal chanser. Det fanns en stor skillnad mellan lagen och det var att Bofors kom fram till ett par kvalificerade lägen efter korta inspel i skottsektorn. Linus Persson hade två bra möjligheter från just den positionen. Västerås skapade sina farligheter längre utifrån – och när Bofors gjorde misstag.
För det var just två misstag av BIK-spelare som låg bakom gästernas mål.
Backen David Lidström ramlade omkull vid egen blålinje men hade sin motståndare Alexander Ribbenstrand på rätt sida. Avståndet mellan de två blev emellertid stort vilket gjorde att VIK-forwarden kunde få till ett bra skott som satt högt i målet bakom Andro Michel som redan hade gått ner på knä.
Västerås andra mål, i slutsekunden av mittenperioden, gjordes efter att Calle Berglund tappat pucken i mittzonen. Västerås vände och fick ett två mot ett-läge med Jonas Leetma och Henrik Eriksson. Duon väggade vackert med varandra innan Leetma lade in pucken i öppet mål.
Bofors kvittering till 1–1 kom bara sju sekunder efter 0–1. Kristofer Näslund tog fart på högerkanten och siktade väl. Hans backhand gick efter isen och via den bortre stolpen i mål.
Mittenperioden började i moll för Bofors. Kalle Olsson gjorde 1–3 efter 1.37 sedan Christian Larrivée frispelat honom.
Därefter fick Bofors ordning på spelet och satte två kassar.
Johan Larsson sköt 2–3 från blålinjen och fyra minuter senare kvitterade Jacob Blomqvist på straff.
Vände
I det läget var hemmalaget på gång men det vände inte långt därefter.
Västerås gjorde nämligen tre mål på mindre än sex minuter.
Larrivée sköt Västerås fjärde mål efter att Michel blivit skymd. 3–5 kom tre minuter senare genom Andreas Valdix. Han sköt ett skott mellan benen på Andro Michel; ett skott som inte såg otagbart ut. Gästernas sjätte mål var däremot otagbart. Daniel Rasmussen fick på ett stenhårt skott som gick i mål via kryssribban.
Därefter spelade Bofors helt utan självförtroende men lyckades stå emot perioden ut.
Den sista perioden blev mycket händelsefattig. Bofors hade inga idéer i sitt spel och det var bara ett par spelare, framför allt Fredrik Höggren och Kristofer Näslund, som åtminstone försökte lite.
De två sistnämnda var hemmalagets bästa i den här matchen men det säger inte så mycket en sådan här gång.















































– 






















