Utkovic och Wennberg skrev på för United

FOTBOLL

I måndags skrev Milenko Vukcevic på för nästa års upplaga av Carlstad United.
I går gjorde Erik Wennberg och Igor Utkovic detsamma.
– Den nya styrelsen har gjort klart för mig att de vill satsa, och då stannar jag, säger Utkovic.
Igor Utkovic kommer att rensa i den svartklädda backlinjen även nästa år. Kontrakten sträcker sig över ett år. I Erik Wennbergs fall två år.
Foto: NWT Arkiv
 [Förstora] 
Utöver Karlstadsklubben övervägde Igor den reslige två andra klubbar.
– Men jag gick på magkänslan. Jag trivs med killarna i laget så det känns bra, jag är nöjd med mitt val.
Det har tidigare ryktats om Carlstads nya seriekonkurrent Degerfors, men till slut blev det alltså en fortsättning i Carlstad för den forne Häcken-spelaren, och detta mycket tack vare styrelsens löften om en satsning nästa år.
– Jag vill vara i en klubb som satsar, jag är nöjd med Carlstad och nu ser jag fram emot nästa säsong, säger han.
Kontraktet sträcker sig över ett år, men i Wennbergs fall det dubbla på två år.
– Längden passar mig bra. Jag ville skriva ett långt kontrakt men ändå ha valmöjligheter lite längre fram, säger Wennberg.
Förhandlingarna om en kontraktsförlängning började redan innan säsongsslutet, men intensifierades två veckor sedan innan parterna i går träffades för att skriva under kontrakten.

Nytt blod på ingång

Och kontrakten har fått en del modifikationer.
– När det går så bra som det gjort för United under en säsong så ökar givetvis kraven på förening och spelare, och då blir det tyngre diskussioner, säger Roger Pettersson, vice ordförande i klubben.
För styrelsen går arbetet om att säkra nästa års trupp på högtryck, och de senaste signaturerna bådar gott.
– Det känns riktigt skönt att göra klart med såna nyckelspelare som de här spelarna i det här lagbygget. De har varit bland de mest tongivande under de här säsongerna och vi behöver rutinen från spelare som varit med förut, kommenterar Pettersson.
Nya spelare att fylla luckorna efter förluster såsom Niklas Moberg och Pär Ericsson är på ingång, men ännu inget konkret.
Det finns ingen oro i lagbygget.
– Vi behöver fylla på med lite yngre, och som alltid lite utifrån, men vi har en fantastisk omgivning så det känns bra.
Per Eriksson
054-19 90 00

PUBL: 2008-11-19 06:00
Skriv ut!  SKRIV UT!  Tipsa en vän via e-post!  TIPSA  Synpunkter på artikeln!  RÄTTA

nwt.se - Just nu!
Tobias Thermell
LÄS OCKSÅ:

Tommy berättar att en för hög konsumtion av E-ämnen förstör kroppen och i värsta fall dödar en.


Fredrik Eriksson.
LÄS OCKSÅ:


En del av hemligheten bakom våra framgångar är teamens uppbyggnad och kommunikationen, säger Mirela Lillhav och Mona Johansson, Fresh, som föreläste för de värmländska verkstadscheferna.
LÄS OCKSÅ:

Ulrika Hedberg-Lindström, Karolina Andersson och Yvonne Larsson arbetar vid Aspervall Instrument. I bakgrunden företagets ägare, Lennart Proper och tidigare ägaren, Rolf Fransson.
LÄS OCKSÅ:





Efter 22.00 på fredagar och lördagar är det stängt på den tidigare nattöppna Shellmacken med tillhörande Seven Elevenbutik. Orsaken är supande och rökande bilburen ungdom.


Nu har arbetet mad att gräva ledningar för vatten och avlopp till Vålösundet inletts. Roland Leben, Per Boström, Pernilla Carlson och Torbjörn Gustafsson ser var ledningarna ska dras.




Anna Damm, projektledare på Investera i Värmland, märker av intresse från Holland och Tyskland för att etablera sig i länet.
LÄS OCKSÅ:

Värmland är ett av de län där flest körkort drogs in under 2009. Den vanligaste orsaken var fortkörning.

Tidigt på onsdagsmorgon öppnade utförsäljningen, kön var i starten inte så lång.


Lag Edin börjar träna igen efter fjärdeplatsen i OS.
Från vänster: Viktor Kjäll, Fredrik Lindberg, Niklas Edinl och Sebastian Kraupp.
LÄS OCKSÅ:

En höftskada stoppade Mikael Johansson att spela tre perioder i går.
LÄS OCKSÅ:

WEBB-TV: Ett steg i rätt riktning
WEBB-TV: Ett steg i rätt riktning
LÄS OCKSÅ:


Anna Fors och Alexandra Åhs går en floristutbildning på John Bauer-gymnasiet. Projektarbetet handlar om liv och död.

Ali van Keulen trivs i villan i Munkfors. Men någon fortsättning i kommunpolitiken blir det inte efter valet i höst. Det kan bli så att jag flyttar till Skåne så småningom, därför har jag tackat nej till att stå på valsedeln, säger hon.
LÄS OCKSÅ:

Marie Olsson vill plocka fram identiteten och historien bakom de skor hon ställt ut i Galleri Passagen.

Aina Larsson, 62, butiksbiträde, Karlstad: Jag gav inget nyårslöfte. Det är bara dumt att göra det.

Kristofer Näslund.
LÄS OCKSÅ:

På måndagen kom stora buntar filmprogram från tryckeriet och arrangörerna skyndade sig att lasta av vid Mustadfors Folkets hus. Från vänster Jonny Andersson, Kerstin  Sandqvist, Ulrika Johansson, Mats Kruse och Kerstin Adell.

Här överlämnar Jan Moritz, t.v., vd i Ljungbergsfonden, konstverket till Jan van Stam, Karlstads universitet.

Margareta Johansson visar mönster för Katarina Gustafsson som fanns i en låda efter Hulda Johansson. Katarina bär en egentillverkad väst och visar en rad föremål i skinn.

På torsdag avgörs damjuniorernas gevärsskytte i EM. I favoritposition finns 19-åriga Hanna Säker från Ekshärad

En lång ljusallé längs hela Kyrkogatan ledde fram till entrén till församlingshemmet där det hölls en cafékväll som manifestation för kvinnofrid.
LÄS OCKSÅ:

Hur kändes det att se sig själv på tv?

Denna bild togs idag runt klockan 11 på fälten väster om Stolpen. Det hade gått ut en varning på radion. Tyvärr ville älg nr 7 vara utanför bilden, skriver Hans Gerlach som tagit bilden.

Publikens favorit var den skönsjungande Sanne Kloss & the Snoe Flejks med en lättolagom smörsång om kärleken som är skäggig, snäll och rund.

Åsa Engman, 34 år, innesäljare, Forshaga. Ja, jag har nog tröttnat. Jag såg det i lördags och har sett ungefär hälften men jag brukar inte sitta klistrad framför tv:n.

Frida Lundgren (till vänster) och Daniela Gamnis i Åmåls boxarklubb får tips och rättning av förra Europamästaren Åsa Sandell.



Nyhetsdygnet

Polisdygnet


Webbfrågan
Har du åkt fast för fortkörning någon gång?

Babybilder
Nyfödd: Finn.
Nyfödd: Hanna.


Fråga polisen

Det händer

God morgon

Trafikinformation

PDF

Reseguiden

Spel

Träningsdagboken

TV-guiden

Xtra

Kändis
Demi Moores retusch-skandal

Mode
Trenderna som föddes och dog 2009

Motor
Vägverket har satt upp en digital skylt som varnar bilisterna som kommer österifrån för korsande gående och cyklister på E18 i fyrvägskorsningen vid Gruvön i Grums.

Hälsa & skönhet
Blodiglar - nya hälsotrenden?

Teknik & prylar
Sofia Herrlin

Mat & dryck

Tecknare och serier
Sara Granér tillhör de kvinnliga serietecknare som har fått mycket uppmärksamhet de senaste åren.


Super-Seb inifrån Degerfors IF
http://blogg.nwt.se/super-seb/feed/  Följ bakom kulisserna i Degerfors IF.


Visa alla jobb
KARLSTAD: Örsholmslackeringar AB söker Kökssäljare 2010-03-08
HEARLAND - INDRE ÖSTFOLD: Nortura AS söker Semestervikarier / Säsongsarbetare 2010-03-08
GRUMS: Gruvöns Sågverk söker Elektriker 2010-03-08
SÄFFLE: UMV Coating System AB söker Controller 2010-03-08
KARLSTAD: IT-Mästaren söker Försäljning och Teknik 2010-03-05
KARLSTAD: NAI Svefa söker Fastighets analytiker 2010-03-05
KARLSTAD: Karlstads Energi söker Kemitekniker/Ingenjör 2010-03-03
KARLSTAD: Region Värmland söker Infrastrukturstrateg 2010-03-02
MALUNG: Storbygärdet AB söker Biträdande föreståndare 2010-03-01
KARLSTAD, ÖREBRO: Inspecta söker Lyftbesiktningsingenjör, Tryckbesiktningsingenjörer, Elbesiktningsingenjör 2010-02-24
Vill du annonsera på nwt.se/JOBB



OS 2010
http://os2010.menmo.se/nwt/rss.html  Senaste nytt från vinter-OS i Vancouver...


KT-sportens blogg
http://blogg.nwt.se/ktsporten/feed/  KT-sporten bloggar om sporthändelserna i Karlskoga/Degerforsområdet.

FLER ARTIKLAR: Webb-tv