Värmlänningarna kämpar på

MULTISPORT

Den långa banan på EM-tävlingen Le Grand Tour har börjat ta ut sin rätt. Hela sex lag har brutit. Löpgruppen, från Värmland, är inte ett av dessa.
Publicerad: 2010-05-15 07:30

På fredagskvällen låg de åtta timmar efter det ledande Umeålaget Silva Gerber Adventure.

– De har gjort en strålande insats, de är sista laget på banan men har redan slagit lagen som brutit. Åtta timmar låter som oceaner av tid, men om det är första gången man kör en sådan här tävling och är i 22-årsåldern är det strongt, säger tävlingsledaren Erik Pütsep.

På bilden syns värmländska Löpgruppen på frammarsch. I täten är det mycket jämnt mellan förstaplacerade Silva Gerber Adventure och danska Team Deardevils, på andraplatsen.

– Jag tror på det svenska laget, men det kommer nog inte avgöras förrän på den sista löpsträckan, säger Pütsep.

Totte Vesterlund
054-19 90 00
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
I dag är det lilla julafton för alla rallyfantaster. Med papperstidningen kommer i dag en hel bilaga med allt du behöver veta inför fartfesten i Värmlandsskogarna. 32 sidor extraläsning!

– Som vanligt på onsdagar är det också extra mycket material om arbete och ekonomi. Bland annat de senaste fastighetsaffärerna.

– Konsumentsidan handlar om vikten av köpekontrakt när man handlar begagnat.

Webbfrågan
När vill du gå i pension?
Välkommen Mary
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

I garaget trivs azalean.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.


Sök recept
Till hittarecept.se
billiga resor