
Första anhalten mot nästa EM-guld
CURLING: HERR-SM
Men för att nå dit krävs en SM-seger i Karlstad nu i helgen.
OS-fyran imponerade direkt på hemmapubliken.
– Det var en av våra bättre prestationer, anser Niklas Edin.
För att de regerande europamästarna Lag Edin ska få chansen att försvara sitt guld krävs vinst i SM. Och om fredagens matcher var någon slags indikation på fortsättningen så ser det ljust ut för Karlstadslaget: 7–4 mot Malmö och 8–3 mot Sundbyberg.
– Allt som allt var det en bra öppningsdag. Den första matchen var tight även om vi var spelmässigt mycket bättre. I den andra mötte vi ett bra lag och gav dem ingen chans, berättar Niklas.
Den goda formen håller i sig med andra ord?
– Den håller i sig, ja. Vi gjorde några halvmissar här och där men det är stor skillnad mot OS-isen så det handlar om att göra färre missar än motståndarna. Det tror jag blir avgörande.
Viktigt delmål inför OS
En fjärdeplats i Vancouver-OS gör inte Lag Edin till storfavoriter per automatik.
– Eftersom finalen avgörs med en enda match blir det dagsformen som avgör, det är tre, fyra bra lag som gör upp i toppen, säger Niklas.
Som självklart hoppas att stå som segrande på tisdag när allt avgörs.
– Det är jätteviktigt för vårt långsiktiga mål som är OS i Sotji 2014. För att nå dit måste man spela de stora turneringarna på vägen dit och behålla hårdheten mot bra motstånd.






















































