Tunisiskt lyckokast för Karlstad

JUDO: Nu siktar Mohamed på guld i judo-SM

Mohamed Tayari mötte kärleken och flyttade till Karlstad i somras.
Det var också ett lyckokast för judoklubben.
Den 28-årige tunisiern håller nämligen mästarklass både som aktiv och tränare.
Publicerad: 2010-03-17 10:00
Karlstad judoklubb fick en riktig stjärna när tunisiern Mohamed Tayari dök upp. Jag får mest ut av träningen när han är med. Han är en jättetillgång för klubben, säger 16-årige Mattias Enström, som här hamnat i Mohameds hårda grepp.
Foto: Lisa Olaison
 [Förstora] 
Mohamed Tayari är 28 år och tillhörde landslagstruppen i Tunisien. Nu siktar han på SM-guld.
Foto: Lisa Olaison
 [Förstora] 
Mohamed Tayari var bland de bästa i Tunisien på judo. Sedan i somras finns han i Karlstad och siktar nu på att ta guld i SM. Här tränar han med 16-årige Mattias Enström.
Foto: Lisa Olaison
 [Förstora] 

Medlemmarna i Karlstad judoklubb är närmast lyriska när de pratar om Mohamed.

– Han är en riktig vitamininjektion, och han är ödmjuk också, säger tränaren Tony Enström.

Mohamed hade först ingen aning om att det fanns en judoklubb i Karlstad. Han tränade på gym för att hålla formen, men längtade efter sin favoritsport. Till slut hittade han klubbens hemsida på internet, och blev överlycklig.

– Det var som att bli miljonär, säger han.

Tränare Tony Enström är inte så bra på engelska och förstod inte riktigt vad Mohamed ville när han ringde.

– Jag fattade som att han hade ett barn som skulle börja. Jag sa att han kunde komma till träningen.

Nästa träningspass stod det en kille där, men utan barn.

Tony Enström undrade om han hade någon dräkt. Jo, det hade han.

– Han gick in och bytte om, och när han kom ut hade han en sliten dräkt och ett slitet svart bälte, och på ryggen stod det ”Team Tunisia”.

Då började Tony, och de andra som var på den träningen, förstå att det var något speciellt med nykomlingen.

Hoppas på SM-guld

Mohamed är troligen den bäste i Sverige just nu i 73-kilosklassen.

Om det är så får vi veta i SM första helgen i maj.

– Jag hoppas på guld, säger Mohamed, som nu pratar förvånansvärt bra svenska för att ha varit här så kort tid.

Övriga i judoklubben tror stenhårt på seger.

– Ja, absolut. Han har mött de bästa juniorerna i Sverige och Norge och några seniorer, och de har inte stått många sekunder, säger Tony Enström.

– Jag har varit med i fem tävlingar i Sverige och vunnit alla, konstaterar Mohamed.

– Det är snabbheten som gör honom så bra, säger Tony.

– Snabb och snygg, inflikar Mohamed.

Kravet för att få delta i judo-SM är att man ska ha bott i Sverige minst nio månader och tillhört en svensk klubb lika länge. De kraven uppfyller Mohamed när det är dags för mästerskapet i Haninge 1 maj.

Han ska söka svenskt medborgarskap när han bott här tillräckligt länge. Att han är gift med en svenska torde underlätta.

Svenska landslaget och OS hägrar.

– Jag hoppas. OS är min dröm, säger han.

Började vid fem

I Tunisien är det tufft att komma med till de stora mästerskapen. Mohamed vann många inhemska tävlingar och har ingått i landslagstruppen, men med en världsmästare i samma viktklass har det varit hopplöst att bli uttagen till internationella mästerskap.

Eftersom han satsade på att studera till idrottslärare blev också träningen eftersatt.

Judo är en av de största sporterna i Tunisien. Bara i Mohameds hemstad Sfax, landets andra stad med cirka 300 000 invånare, finns det tolv klubbar.

Mohamed jobbade som tränare i Tunisiens största judoklubb och kunde i bland ensam leda barngrupper med över 200 individer.

Han började själv med judo när han var fem år. Det föll sig naturligt eftersom pappa var tränare.

Tre pass i veckan, som det är i Karlstad, är lite klent.

– I Tunisien tränade vi varje dag, säger Mohamed, som späder på med gymövningar.

– Han vet vad hård träning innebär, säger Tony Enström.

Det fick också Karlstadsklubbens ungdomar känna på första gången Mohamed höll i övningarna i höstas.

Han sa att de skulle träffas en timma innan, och inledde passet med 1,3 mils löpning som uppvärmning. Sen var det en och en halv timmes judoträning.

– Det är bra att våra juniorer och ungdomar får se hur verkligheten är, säger Tony Enström.

En jättetillgång

När NWT var på besök i judohallen i Idrottshuset övade 16-årige Mattias Enström, tränarens son, ihop med Mohamed.

– Det är väl match mot ett mål, men det är roligt. Jag får mest ut av träningen när han är med. Han är en jättetillgång för klubben, säger Mattias, som har brunt bälte och tävlar mycket. Han var trea i ungdoms-SM i februari och tog även brons i NM i fjol.

För Mohamed räcker inte träningen i Karlstad.

Klubben skjutsar ibland till judogymnasiet i Frövi på torsdagar för extra sparring.

– Det blir sena kvällar, men vi gör allt för att ha honom kvar här. Han har redan fått förfrågan från två klubbar som vill att han ska tävla för dem på lag-SM.

Mohamed har också tränat med svenska och norska landslaget vid några tillfällen, senast gångna helgen i Oslo och nästa gång blir 9-10 april i Göteborg.

Innan dess är det Sörmlandsträffen i Oxelösund 27 mars, en tävling i landslagsklass med cirka 400 deltagare från hela Norden. Då får Mohamed bekänna färg på allvar inför SM.

Han har lite koll på de främsta svenskarna.

– Jag har sett dem på video, de verkar ganska bra, säger Mohamed, som får sällskap i SM av 16-årige talangen Oscar Nygren som går i samma viktklass.

– Oscar är väldigt duktig men är med på senior-SM för att se och lära, säger Tony Enström.

Vill åka på GP i Tunisien

Efter SM väntar Baltic Sea i Finland i slutet av maj för Mohamed, med 600 deltagare från 16 länder.

Men redan 8 maj blir det förhoppningsvis en ännu större tävling – Grand Prix i Tunisien med motsvarande runt 40 000 kronor i prispengar till segraren i varje viktklass.

– 30-40 länder är med och alla skickar sina bästa, berättar Mohamed, som kanske blir den ende deltagande tunisiern utanför tunisiska landslaget.

Om han får ihop de 7 000 kronorna det kostar att åka.

– Får vi sponsring ska vi skicka iväg honom, säger Tony Enström, och vädjar till företagen i Karlstad.

Bengt Sundler
054-19 96 26
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
Webbfrågan
Behöver Värmland ett Lerin-museeum?
Välkommen Mary
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

I garaget trivs azalean.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.


Sök recept
Till hittarecept.se
billiga resor