Hanna Falk laddad inför sprintavslutningen kring slottet
SKIDOR
Men först ska hon ge järnet i Slottssprinten i Stockholm som avgörs i dag.
2009/2010 blev Hanna Falks genombrottssäsong. Med två segrar och två finalplatser under vintern har hon visat att hon tillhör världseliten.
– I Holmenkollen senast kände jag att jag var tillbaka. Jag visade för mig själv att jag kunde åka snabbt igen och att jag kan vara med där uppe, inte bara en gång. Det har varit tuffa en och en halv månad, säger Hanna Falk i bussen på väg till Stockholm.
Frustrerande
Den tuffa tiden Hanna Falk talar om startade i samband med SM i Piteå där hon drabbades av en förkylning, bara dagar innan den planerade avfärden mot Vancouver. Falk fick ta ett senare flyg och två dagar efter ankomsten till Kanada skadade hon sig i ljumsken. Falk fick efter många om och men klartecken för start, hon klarade kvalet med nöd och näppe men slogs ut i kvartsfinalen.
– Det var självklart frustrerande att inte kunna göra sig själv rättvisa. Men det var ändå en rolig upplevelse, det är kul att ha varit med.
Kul tävla på hemmaplan
Nu återstår två tävlingar på säsongen. Först och främst Slottssprinten, sedan SM-tremilen i Skellefteå om knappt två veckor.
– Det har känts allt bättre i klassisk still på slutet och jag hoppas att det ska lossna nu. Det ska bli kul att tävla på hemmaplan.
– Jag har inte satt upp några resultatmål. Mycket kan hända i en sprint, det är lätt att man kraschar, säger Hanna och syftar på den snöpliga sortin i Drammen i slutet av förra veckan.
– Jag hoppas göra ett snabbt kval och sedan ska jag ta ett lopp i taget.
Ser fram emot vila
Även om Hanna Falk nu åter är på väg mot storform ser hon fram emot några veckors välbehövlig vila.
– Kroppen har tagit mycket stryk, så det ska bli skönt. Men jag är ändå taggad för att göra en bra avslutning.
Efter vila, utvärdering och beslut om kommande målsättningar väntar ny tuff försäsongsträning, nu som etablerad landslagsåkare.
– Det är en ny nivå så det ska bli spännande, säger ”Falken”.






















































