Svanqvist på plats i Florida
KANOT
Karlstads landslagskanotist Christian Svanqvist befinner sig i Indian Harbour Beach i Florida för ett åtta veckor långt träningsläger.
– Det är ingen riktig vår ännu, men om ett par veckor ska temperaturen ligga kring 20 grader, hälsar Christian i ett mejl.
– Det är ingen riktig vår ännu, men om ett par veckor ska temperaturen ligga kring 20 grader, hälsar Christian i ett mejl.
Publicerad: 2010-02-23 07:30 | Uppdaterad: 2010-02-24 20:44
Efter bara några dagar på plats stortrivs Christian.
– Är det paradiset, skriver han och svarar själv. Ja, nästan, i alla fall om man är tävlingskanotist. Vi bor på en långsmal ö med ligger utmed kusten mot Atlanten. Innanför finns en lagun som ligger skyddad från havets dyningar. Där har vi perfekta träningsförhållanden.
Förutom det svenska kanotlandsslaget är det kanadensiska också på plats och det norska är på ingång liksom det danska, tyska, amerikanska och finska.
– Jag ser verkligen fram mot de här åtta veckorna, säger Christian Svanqvist. Åtta veckor med bra träning i värme – och utan bearnaisesås på mattallriken. Det är faktiskt sant, bearnaisesås finns inte här.






















































