Nu satsar Grönholm på - Vasaloppet
:
Nu väntar en mycket tuffare utmaning.
– Jag ska köra Vasaloppet, berättar den finske publikfavoriten.
Foto: Anders Hanson [Förstora]
Efter en eländig fredag tittade solen fram, glimtvis, under resten av tävlingen för Marcus.
– Jag fick tillbaka min gamla rytm i körningen bitvis under lördagen och hade många bra splittider. Efter en besvärliga första dagen har det gått bättre och bättre. Problemet var att jag är ovan vid den här däcktypen.
Marcus var tvåa första varvet på favoriten Sågen. När förarna kom dit igen slog Marcus till och vann sträckan.
– Riktigt skojigt, det var ju därför jag ställde upp i tävlingen, skämtar den femfaldige segraren i svenska rallyt.
Stora publikskaror hade sökt sig till den klassiska sträckan. Det slutade med publikkaos och 40 minuters försening.
Marcus slutade på 21:e plats totalt, 23 minuter efter Mikko Hirvonen.
Nu frågar sig alla, blir Marcus come back permanent? Satsar han på en full VM-säsong 2011 när Super 2000-bilarna tar över.
– Jag har inga planer, men vi får se. Det enda jag har planerat framöver är en veckas skidsemester i vårt hus i Trysil och en start i Vasaloppet. Jag skulle ha åkt redan ifjol men då blev jag förkyld.
Marcus vann Höljes rallycross ifjol. Han utesluter inte en come back här också.
Vi är många som hoppas att det finska charmtrollet kommer tillbaka till Värmland.






















































