Ingman erbjuds köpa sig fri

BOXNING

Förra veckan kom nyheten att Anna Ingman går en titelmatch i Karlstad 5 september, om två mästarbälten.
Och att hon har för avsikt att bryta kontraktet med bolaget EMA Telstar som bytt namn till Live Nation.
Nu har Ingman fått besked vad som gäller om hon bryter kontraktet.
Arrangörerna utgår från att Anna Ingman boxas på hemmaplan i Karlstad i september. Men troligen tvingas hon köpa sig loss från kontraktet med Live Nation (tidigare EMA Telstar).
Foto: Örjan Söderlund/NWT arkiv
 [Förstora] 
Enligt uppgift erbjuds hon att köpa sig fri från kontraktet.
– Jag vill inte säga så mycket just nu. Jag hoppas att Live Nation inte gör något stort problem av det här, säger Ingman.
Live Nation hade planer på flera boxningsgalor med namnet Friday night Fights i Stockholm. Men hittills har man bara arrangerat en, i höstas.
Häromdagen kom beskedet att Live Nation och en annan av stallets boxare, Isam Khalil, går skilda vägar.
– Eftersom Live Nation släppte Isam från hans kontrakt hoppas jag att vi också kan komma överens, säger Ingman.
Hon vill i fortsättningen bli sin egen manager. Vår nya svenska boxardrottning anser att Live Nation inte uppfyllt det som utlovats i kontraktet. Live Nation hävdar motsatsen.
Anders Holmberg i Pugnus Boxing Promotion, som arrangerar galan i Karlstad i september, utgår från att Karlstads-tjejen får boxas i galan på hemmaplan.
– Både Anna och Isam Khalil boxades på Pugnus gala i Göteborg tidigare i år utan hinder. Det var vi som betalade gagerna. Då krävdes inget skriftligt medgivande av Live Nation för deras medverkan. Vi betraktar Anna som en artist som anlitas på konsultbasis. Om hon gjort sig skyldig till kontraktsbrott eller inte är en affär mellan Anna och Live Nation, säger Holmberg.

”Viktigt med samarbete”

Han beklagar om Live Nation bestämmer sig för att försöka stoppa Anna Ingmans medverkan.
– Det är viktigt med samarbete för boxningens bästa. Jag är övertygad om att Pugnus Promotion har en viktig roll när det gäller proffsboxningens framtid i Sverige. En titelmatch om två mästarbälten, varav det ena sanktionerat av tunga WBC, för Anna Ingman borde rimligtvis glädja alla boxningsvänner. Vi har pratat om att hon ska få chansen att boxas hemma i Karlstad ända sen galan ifjol, då hon var förhindrad att medverka, säger Holmberg.
Holmberg har också kontaktats av Live Nation.
– De har frågat om vi har tänkt anlita Anna och bad att jag skulle höra av mig om vi vill boka henne. Jag har nu bekräftat att vi vill se henne boxas i Karlstad i september. Vi vill att Live Nation ska precisera vad som styr hennes deltagande, säger Holmberg.
Anna Ingman planerar att tillbringa större delen av sommaren i Karlstad, för att träna och sparra inför proffsgalan.
Hon möter amerikanskan Olivia Fonseca 5 september på Nöjesfabriken i en fight om WBC och WBF:s bälten.
Jay Sietsama på Live Nation säger sig uppskatta att NWT kontaktar honom för en kommentar om Anna Ingmans kontrakt.
– Men jag vill vänta ett par dagar med en kommentar. Vi håller på att formulera ett svar, säger han.
Per Mårtensson
054-19 96 24

UPPD: 2008-08-29 17:38
PUBL: 2008-06-03 06:00
Skriv ut!  SKRIV UT!  Tipsa en vän via e-post!  TIPSA  Synpunkter på artikeln!  RÄTTA

nwt.se - Just nu!



Färjestadstravets sportchef Petter Johansson kan bara konstatera att en del av banan är otjänlig och V75-tävlingarna flyttas till Åby.


Karlstads Lag Edin vann sina inledande två matcher av SM på hemmaplan under fredagen. En direktplats till EM i december står på spel.


LÄS OCKSÅ:


LÄS OCKSÅ:

Nu rivs gamla bruket i Deje



WEBB-TV: Lindskog inför helgens match
LÄS OCKSÅ:

Nu är det bara att gilla läget
FBK:s sportchef Thomas Rundqvist kunde i torsdags konstatera att det bara dök upp 5 496 åskådare till LLA. En bottennotering när det gäller slutspelshockey i den nya arenan.
LÄS OCKSÅ:



Nytt nummer av Värmlands största näringslivstidning!

Varning för bajs i töväder!

Kommunikationsbyrån 30 fingrar fick priset  Årets Drivhusföretag av Drivhuset vid Karlstads universitet och NWT. Fr.v. Jonny Ohlsson, NWT, Erica Hallin och Samuel Jonsson, 30 fingrar samt Linda Edh, verksamhetsledare i Drivhuset.
LÄS OCKSÅ:

Gångvägen under järnvägen intill Torpnoret i Skåre översvämmas ofta under vårarna. Hela området intill Torpnoret hotas av vattenmassor och nu planerar Karlstads kommun att säkra det med en sluss eller vallar vid reningsverket.

Jonathan Armishaw, Simon Kronlöw, Robin Boij, Elly Reynolds, Beth Pridding, Hanna Lindströmn och Linnea Traxler samarbetar för att stoppa bränder och vandalism i skolor.

En utslagen Klara Svensson. Nej, bilder ljuger en aning. Det här var en av övningarna vid gårdagens träningspass i Sundstahallen.

Varför är du ny ordförande för fältartisterna?

Bernard Dj B.e.a.t.s Ross bestämde sig redan som 15-åring att bli dj. Nu lär han ut sina kunskaper till aspirerande dj:s i Karlstad.

Lasse Stefanz firar den Grammis bandet fick på Hovet i januari 2009, sedan de utsetts till Årets Dansband. Ikväll spelar Lasse Stefanz på Valsverket i Degerfors.

Deltagarna i medborgarskolans akvarellkurs visar sina alster i Kristinehamns bibliotek.

Anders Sandberg har omsatt sitt recept på fysisk aktivitet, FaR, i praktiken genom dagliga, raska promenader. Åsa Österberg har funnits vid hans sida med stöttning och uppmuntran när det varit trögt.

Regissören Erik Järnberg Rååd tillsammans med skådespelaren Göran Ragnerstam.



Nyhetsdygnet

Polisdygnet


Webbfrågan
Behövs strängare straff för icke bajsplockande hundägare?

Babybilder
Caspian
Juni Maria


Fråga polisen

Det händer

God morgon

Trafikinformation

PDF

Reseguiden

Spel

Träningsdagboken

TV-guiden

Xtra

Kändis
Demi Moores retusch-skandal

Mode
Trenderna som föddes och dog 2009

Motor
1902 köpte handlaren Hugo Larsson i Kristinehamn en begagnad bil från Köpenhamn. Det lilla fordonet av okänt märke körde han ut varor med till stadens medborgare. Bilen var en av de allra första i Värmland och här ser vi Hugo Larsson utanför butiken på Kungsgatan 17.

Hälsa & skönhet
Blodiglar - nya hälsotrenden?

Teknik & prylar
Sofia Herrlin

Mat & dryck

Tecknare och serier
Sara Granér tillhör de kvinnliga serietecknare som har fått mycket uppmärksamhet de senaste åren.


Super-Seb inifrån Degerfors IF
http://blogg.nwt.se/super-seb/feed/  Följ bakom kulisserna i Degerfors IF.


Visa alla jobb
MUNKFORS: Uddeholm Strip söker Underhållsingenjör 2010-03-17
KARLSTAD: Swede Craft söker Flertalet tjänster , Demonterare, Kundansvarig mfl. 2010-03-17
KIL: Alfa Neon Skyltfabrik AB söker Grafisk Formgivare med kunskaper inom konstruktion & 3D visualisering 2010-03-16
KARLSTAD: Internationella Engelska Skolan söker Teachers ,Librarian, Economic Assistant , Recreation Instructor 2010-03-15
KARLSTAD: Preferens Reklambyrå söker Webbdesigner 2010-03-15
KARLSTAD: Örsholmslackeringar AB söker Kökssäljare 2010-03-08
HEARLAND - INDRE ÖSTFOLD: Nortura AS söker Semestervikarier / Säsongsarbetare 2010-03-08
GRUMS: Gruvöns Sågverk söker Elektriker 2010-03-08
SÄFFLE: UMV Coating System AB söker Controller 2010-03-08
KARLSTAD: IT-Mästaren söker Försäljning och Teknik 2010-03-05
Vill du annonsera på nwt.se/JOBB



OS 2010
http://os2010.menmo.se/nwt/rss.html  Senaste nytt från vinter-OS i Vancouver...


KT-sportens blogg
http://blogg.nwt.se/ktsporten/feed/  KT-sporten bloggar om sporthändelserna i Karlskoga/Degerforsområdet.

FLER ARTIKLAR: Webb-tv