Christoffer Svensson vann i Göteborg
MMA: The Zone FC Dynamite
I lördags besegrade han Jens Östling när The Zone FC arrangerade en gala i Lisebergshallen.
– En seger betyder mycket här i början. Om jag hade förlorat kunde jag ha varit tillbaka på noll.
Foto: Helena Karlsson [Förstora]
Matchen mot Östling var Svenssons andra proffsmatch i fightingsporten MMA. Trots att han är tämligen ny i sporten hade han kontroll från början till slut.
Östling försökte gå på lås men lyckades inte. Istället var det Christoffer som fick ned sin motståndare på golvet och därmed kunde ta ett ännu starkare grepp om matchen. Till slut lyckades han avgöra tillsällningen med en giljotin.
– Det gick bra matchen i genom. Jag hade total dominans, berättar Christoffer som dock berömmer Östling:
– Han var skaplig i jujutsu-delen.
Fina träningsmöjligheter
Värmlänningen ser förklaringen till vinsten i träningsupplägget, där han har sparrat mot Johan Westerberg och coachats av Jani Lax. Westerberg blev tvåa i europakvalet i submission wrestling och Jani har tillhört eliten i många år.
– Jag har haft bra sparring mot Johan Westerberg och Jari. Det är nog mycket tack vare det som framgångarna kommer.
Härnäst är det återigen hård träning som Svensson ska fokusera på. Han vill även kunna få en ny match inom kort.
– Jag hoppas kunna få någon match inom tre månader. Sedan ska jag köra tungt på gymmet.
























































