Green spelade 80 minuter. De resterande tio fick han sitta på utvisningsbänken.
Green var inte nådig i kritiken mot sig själv och resten av laget.
– Ingenting fungerade. Vi var inte ett lag i dag. Vi var lika dåliga allesammans. Jag vet inte varför det blev som det blev. Kanske ville vi för mycket.
Boltic gjorde 7-0 i första halvlek.
Redan då var matchen förstås avgjord.
Hittar du något positivt, trots allt?
– Skulle vara att vi klarade 3-3 i andra halvlek. Vi krigade på hela andra.
Slottsbron fick besvär när Boltic höjde farten. Då blev det stirrigt i försvaret. Det är framför allt försvarsmässigt Slottsbron måste bättra sig om det ska bli ett lyckligt slut på den här säsongen.
Avgörande fighter
För nu börjar allvaret för blåtomtarna. Närmast dubbelmöte (hemma och borta) mot Gustavsberg och på det bortamatch mot Helenelund.Just dessa tre bildar för dagen en liten egen serie i serien i botten.
Green igen:
– Som serien ser ut är det kval vi kan sikta på. För det krävs att vi har två lag bakom oss och då förstår var och en vilka viktiga matcher som väntar närmast för oss.
Ett godkänt resultat av dessa tre drabbningar. Vad är det med dina ögon?
– Vi måste vinna mot Gustavsberg i nästa omgång. Ja, vi måste slå dom i båda matcherna. Men helst sex poäng...förstås.
Ska Slottsbron klara det krävs en markant förbättring från nyårsaftonens insats. Spelare som Jonas Andersen, Joakim Jansson, Daniel Wiik och Tobias Persson måste kliva fram och visa att de vill offra både ett och annat för att bli matchvinnare.
Apropå Jonas Andersen. Han har tränat med Gripen men någon omedelbar övergång är inte aktuell. Trollhättelaget har även visat intresse för Joakim Jansson.
En sak är klar: Slottsbron behöver både Andersen och Jansson för att ha en chans att få spela om allsvenska poäng också nästa säsong.






















































– 






















