Förtidsröstningen har inletts

SÄFFLE: Även bokbuss och lantbrevbärare tar emot förtidsröster

Valrörelsen gick in i ett nytt skede på onsdagen. Då inleddes nämligen förtidsröstningen. Flera personer stod och väntade när röstningen startade.
Publicerad: 2010-09-02 07:30
Per Nilsson stod först i kön när biblioteket öppnade för förtidsröstning på onsdagen. Louise Alerfors tog emot och registrerade de lämnade valkuverten. [Förstora] 
Ulla Karlsson passade på att förtidsrösta redan på onsdagsförmiddagen när förtidsröstningen inleddes i biblioteket. [Förstora] 

Först fram till valförrättaren Louise Alerfors var Per Nilsson och Dennis Hallberg. Det var precis på klockslaget klockan 10. Sedan följde ytterligare en rad röstande och bland dem tre toppnamn i respektive val. Riksdagsman Christian Holm (M) kom från Karlstad till Säffle där han för övrigt en gång bodde under en period. Landstingsrådet Fredrik Larsson (M) bor i Nysäter, men hade också åkt till Säffle liksom förstanamnet på Moderaternas kommunvalslista Ulrika Simonsson, som kom från Värmlandsnäs.

– Vi brukar av tradition samlas någonstans när startskottet går för förtidsröstningen, sade Christian Holm. I år blev det i Säffle.

Lantbrevbärarna tar emot

Förr brukade man tala om att poströsta, men nu talar man mer om förtidsröstning. Möjligheten att rösta med postens hjälp är ju begränsad sedan de traditionella postkontoren har försvunnit. Undantaget är boende i glesbygd, som fortfarande kan få rösta via lantbrevbärarna.

Denna vecka är det biblioteket som gäller. Där kan man rösta från klockan 10 till 18 idag torsdag, till klockan 16 på fredag och till klockan 14 på lördag. På söndag finns ingen förtidsröstning, men från och med måndag 6 september finns den möjligheten både i Silvénska villan 08-16 måndag-torsdag och 08-18 fredag 10 september samt i biblioteket på samma tider som denna vecka. Söndag 12 september är stadshuset öppet för förtidsröstning mellan 10 och 14.

Bokbussen ett alternativ

Veckan före valdagen fortsätter man att erbjuda förtidsröstning i både Silvénska villan måndag-fredag och i biblioteket måndag-lördag.

På valdagen 19 september är det stadshuset som gäller för de som är skrivna i annan kommun.

Till detta kommer också möjligheten att förtidsrösta i bokbussen och då är det den ordinarie turlistan som gäller. Den servicen avser i första hand personer som bor på landsbygden.

Sven-Erik Dahlström
0533-464 41
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
Webbfrågan
Behöver Värmland ett Lerin-museeum?
Välkommen Mary
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

I garaget trivs azalean.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.


Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se
billiga resor