En verksamhet i utveckling

SJÖBYN: Mycket har hänt sedan Jessica startade hundpensionat

Två lokaler med möjlighet till kursverksamhet inomhus, en stor satsning på kurser, kattpensionat och privatkonsultation. För fem år sedan startade Jessica Johanson Sjöbyns hundpensionat. Idag har verksamheten flera ben att stå på.
Publicerad: 2009-02-26 07:30
Jessica Johanson driver Sjöbyns hundpensionat. Hon berättar att lokalen i bakgrunden kommer att ge henne möjlighet att driva kursverksamhet året om. [Förstora] 
Pensionat, dagis och kurser. Hundverksamheten i Sjöbyn har flera ben att stå på. Jessica Johansson driver verksamheten.  [Förstora] 
Hundverksamheten i Sjöbyn blomstrar. Sedan Jessica Johansson startade sitt företag 2004 har verksamheten fått flera ben att stå på, bland annat kattpensionat och en mängd olika hundkurser. [Förstora] 

Allt fler svenskar väljer att utöka sin familj med en eller flera hundar. Och intresset för att gå kurser med sin fyrbenta kamrat växer, det är någonting Jessica Johanson kan skriva under på.

– Jag har valt att ha min egen inriktning på de kurser jag erbjuder, säger Jessica Johanson. De flesta som går kurser idag vill inte använda träningen till att tävla, utan vill få en hund som fungerar i vardagen. Därför har jag valt att lägga fokus på vardagslydnad. Visst har jag tävlingskurser också, men de flesta vill ha vardagsbiten.

Lokal i centrum

Från en början hade Jessica ”vanliga” kurser, men efterfrågan på att gå olika typer av kurser har vuxit.

– Jag har försökt lyssna på efterfrågan och anpassa utbudet därefter. Idag kommer kunder från Säffle och Åmål, men också från Karlstad, Billingsfors och andra kommuner runt om. En del åker ganska långt.

Kurssäsongen sträcker sig vanligtvis från våren till sommaren och från sommaren till hösten. Under vinterhalvåret är det svårt att hålla kurser utomhus, men detta har Jessica hittat en lösning på.

– Jag hyr en lokal tillfälligt i centrala Säffle. Det är gamla gjuteriet vid hotellet. Det är en stor, tom lokal med värme. Det är kanon för det jag håller på med. Det är ett enormt tryck på kursverksamheten, och på detta sätt kan jag göra säsongen längre.

Har tagit in personal

I Sjöbyn har det investerats i en inomhuslokal som är tänkt att inrymma både teorilektioner och praktiska övningar vintertid.

– Meningen är att det ska bli en inomhuslokal på övervåningen där det går att träna hundarna. När den är i ordning kan vi ha verksamhet året om, och slipper vara ute om det regnar mycket, till exempel, säger Jessica Johanson. Det är en stor satsning, och det kommer att vara kanon att ha möjligheten att ha kurserna inne.

Efter ett par år insåg Jessica att det är omöjligt att driva verksamheten ensam.

– När man jobbat fyra år utan semester är det ett måste att ta in personal.

Nu har hon en helganställd, som avlastar varannan helg.

Externa föreläsare

Verksamheten i Sjöbyn har flera förgreningar. Kattpensionat är en av dem.

– Det går bra, och har ökat allt eftersom. Så har jag hunddagis, och där har jag haft ett gäng hundar från start. Verksamheten här ute går bra. Det är full rulle. I bland är det lågsäsong på pensionatet, men då har jag alltid andra saker att göra, säger Jessica och ler.

Framtiden ser ljus ut, och Jessica har flera planer på att vidareutveckla sin verksamhet.

– I höst ska jag ta hit en föreläsare, Maria Hagström. Jag har också planer på att ta hit Eva Bodfeldt. Jag har planer på att ta hit externa föreläsare, det finns ett stort intresse för det. Jag har också planer på att utveckla kursverksamheten frampå. Själv försöker jag åka på olika kurser. Ju fler man åker till, ju mer vidsynt blir man. Det berikar att gå hos andra, det öppnar verkligen ens ögon.

Solveig Voyce
0533-464 42
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
Webbfrågan
Behöver Värmland ett Lerin-museeum?
Välkommen Mary
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

I garaget trivs azalean.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.


Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se
billiga resor