Höglunds Flak och OP Industrier har slagits samman

SÄFFLE

Höglunds Flak AB har slagits samman med OP Industrier och har blivit OP Höglunds AB. Det innebär, att man nu har lagt både tillverkning och försäljning i samma bolag.
Publicerad: 2009-01-15 06:30
Göran Fred, VD OP Smedab AB, Niclas Nilsson, VD OP Höglunds AB, Michele Scalia, koncernekonomichef och Mats Olofsson, koncernchef är optimister trots den senaste tidens turbulens med lågkonjunktur och finanskris. [Förstora] 

– Vi valde tidigare att ha de båda bolagen fristående, men har kommit fram till att ett gemensamt bolag är att föredra, säger koncernchef Mats Olofsson. Vi räknar med att bli kostnadseffektivare samtidigt som beslutsvägarna blir kortare.

I samband med förändringen tar Niclas Nilsson, för närvarande VD i OP Industrier AB, över VD-posten i nya OP Höglunds AB. Det sker formellt den 1 februari.

Niclas Nilsson har tidigare under en period arbetat hos Höglunds Flak i Säffle, men har som sagt därefter varit knuten till OP Industrier.

Order till semestern

Det är en turbulent tid, inte minst i lastvagnsbranschen, och omorganisationen är ett sätt att öka effektiviteten.

– Vi har fortfarande ett relativt stabilt läge, säger Niclas Nilsson. Vi har en orderstock, som sträcker sig över våren och vi har ganska bra beläggning även fram till semestern. Längre än så är det svårt att uttala sig om idag. Det finns så många osäkra faktorer i det läge som råder för närvarande.

Mats Olofsson tillägger, att det i dagsläget inte finns anledning till oro.

– Visst finns det en försiktighet på marknaden och visst måste vi vara beredda på, att somliga väntar lite extra med att investera i nya fordon, men samtidigt finns det – speciellt inom vissa sektorer – fortfarande efterfrågan och därmed behov av transporter.

Han nämner flis och biobränsle som exempel. Det finns också en tendens att transporterna blir allt längre.

Svagare orderingång

Ett litet orosmoln kan vara, att man nu har kunnat arbeta med relativt långa orderstockar. I skuggan av lågkonjunktur och finanskris märker man att orderstocken inte fylls på i samma takt som tidigare.

– Självklart är det enormt viktigt, att det finansiella systemet fungerar och att de som vill investera också kan få hjälp med att lösa finansieringen, säger Mats Olofsson.

De senaste månaderna har vänt upp och ned på många begrepp.

– Det är svårt att sia om vad som kommer att hända, men som det känns idag finns det inget skäl att vara pessimist.

Sex har slutat

Några varsel har inte lagts hos Höglunds Flak och inga sådana är heller aktuella för närvarande.

– Däremot är det sex visstidsanställda som har fått sluta under december, säger Göran Fred, som har varit tillförordnad VD för Höglunds Flak, men som annars är VD för OP Smedab AB.

Antalet anställda i OP Höglunds AB är för närvarande 38.

– Inriktningen för produktionen i Säffle är som tidigare påbyggnader för timmerbilar och flisekipage.

S-E Dahlström
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
Lördag och inte vilken lördag som helst. Det är schlagerlördag! Papperstidningen har allt du behöver veta för en riktig festkväll framför tv:n.

– I helgbilagan träffar du i dag tv-legendaren Karin Falck. Visste du att hon är från Karlstad?

– Dessutom: Djur & natur, reportage, kryss och fyndannonser!

Webbfrågan
Hur ofta tränar du på gym?
Välkommen Fanny!
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

Tjädrans, vilken tam fågel...
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.


Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se
billiga resor