Många ”klick” på hundkurs

SÄFFLE

Det sa bokstavligt talat klick i Sjöbyns Hundpensionat & Hundskola under helgen. Inte en gång utan många.
Ann-Louise Ryrvik längst till höger besökte under helgen hundpensionatet och hundskolan i Sjöbyn, Tveta, och lärde kursdeltagarna hur de skall forma sina hundars beteende med klickerträning.
Foto: S-E Dahlström
 [Förstora] 
Att sitta fint och vänta kan löna sig. Det har schäfern Leva lärt sig. Och snart kommer klicket och belöningen från Ing-Marie Andersson.
Foto: S-E Dahlström
 [Förstora] 
Lina Sundberg hade kommit från Torsby till kursen i Sjöbyn. Med sig hade hon Pejla.
Foto: S-E Dahlström
 [Förstora] 
Det handlar om klickerträning, som är en metod som, går ut på att forma en hunds beteende genom att förstärka det positiva som hunden gör. Man skulle även kunna säga att man belönar hunden när den gjort något bra.
På plats i Sjöbyn var denna helg Ann-Louise Ryrvik från Canis Hundskola. Hon är utbildad klickerinstruktör och ger kurser. En sådan är förlagd till Säffle.
– Det är en tränarkurs som ska utveckla deltagarnas skicklighet i att forma fram beteenden och effektivisera deras träning. Fokus ligger på grundfärdigheter. Den omfattar fyra helger med ett par månaders mellanrum.

Fyra kurshelger

Meningen är, att kursdeltagarna skall jobba med sina hundar mellan kurstillfällena. Sedan gäller det att kunna visa resultat.
Och allt är inte bara praktisk kunskap.
– Det finns kurslitteratur också, säger Ann-Louise Ryrvik med ett leende och pekar mot en av böckerna.
Modell tegelsten!
– Hemläxa till nästa gång, säger Ing-Marie Andersson, som kommit från Grythyttan för att vara med på kursen.
Hennes leende avslöjar också att det nog inte känns alltför tungt att ge sig i kast med boken.

Förstärker det positiva

Det finns otaliga metoder när det gäller att fostra eller forma hundar. Några har vi kunnat se i olika TV-program. Skillnaderna i metoderna är påtagliga
– Det fina med klickerträningen är, att man belönar önskvärda beteenden. Det bygger på samarbete mellan hundägare och hund och det skapar trygga och lugna hundar.
Bestraffning?
– Den ligger egentligen bara i utebliven belöning, inte i ”Nej!”, rytande eller handgripligheter. Men hunden lär sig snabbt. Uteblir belöningen så vet den att den har gjort fel. Då försöker den göra rätt.

För alla med ryggrad

Ann-Louise Ryrvik konstaterar, att klickerträningen bygger på beteendevetenskapliga principer.
– Därför fungerar den på alla med ryggrad. Hästar, katter, hönor, hundar och delfiner. Jag har testat metoden även på hästar och de lär sig otroligt snabbt.
Hon tillägger att metoden som sådan också kan praktiseras på människor.

Klick och belöning

Egentligen har det, tycker Ann-Louise, blivit lite för mycket fokus på klickern, den lilla apparaten som ger ifrån sig klickljudet.
– Klickern är bara ett arbetsverktyg, och den är bra eftersom den alltid låter likadant. Men man kan använda en klicker utan att bedriva klickerträning och man kan bedriva klickerträning utan att använda en klicker. Det är metoden som är det väsentliga, inte markören.
Det viktiga är att klicket alltid måste följas av belöning. Om man skulle börja använda klickern för till exempel inkallning utan belöning så skulle effekten snart vara borta.

Inte som att muta

Att det skulle handla om att muta hunden till ett visst beteende avvisas bestämt.
– Det är stor skillnad mellan att belöna och muta. Man mutar någon för att få den att göra något som man vill. Man belönar för något som hunden redan gjort på eget initiativ. Man jobbar med hundens vilja, inte emot.
Ann-Louise Ryrvik berättar, att hon hade haft hundar i många, många år innan hon första gången kom i kontakt med klickerträningen.
– Nu finns den alltid med mig i kontakten med mina djur. Och som sagt, inte bara hundar.
Hon har fyra hästar, varav två hingstar som bland annat kan apportera, putta boll, vinka…
– Klickerträningen fungerar även här och hästarna gillar det. Man förstärker ju det som man vill ha.
Och belöningen uteblir inte.

Risk för övervikt?

En ofrånkomlig fråga måste bli om inte metoden riskerar att leda till viss övervikt. Åtminstone om hunden är duktig och klickljuden blir många.
– Man får se till att ha små bitar, säger kursdeltagarna och öppnar sina burkar med godis.
– Storleken på biten spelar inte så stor roll. Man kan göra dem riktigt små. Dessutom är hundarna oftast väldigt aktiva medan träningen pågår så de förbränner ju en del samtidigt.
Träningen kopplas ofta till förberedelse för tävlingar, men Ann-Louise Ryrvik understryker att det inte bara är en metod, som passar för tävlingshundar.
– Den fungerar även när man vill påverka sin hunds beteende i allmänhet. Resultatet blir samtidigt en lugn och harmonisk hund, som inte behöver vara rädd för att göra fel, men som anstränger sig för att göra rätt.

Från olika håll

Förutom Jessica Johansson, som driver hundpensionatet i Sjöbyn, kom deltagarna i kursen från många olika håll. De hade rest till Säffle från Grythyttan, Munkedal, Torsby, Surahammar och Munkfors. Kursledaren har Vänersborg som hemadress.

Säffle-Tidningen

S-E Dahlström

UPPD: 2008-08-29 17:15
PUBL: 2008-02-05 06:42
Skriv ut!  SKRIV UT!  Tipsa en vän via e-post!  TIPSA  Synpunkter på artikeln!  RÄTTA

nwt.se - Just nu!



Färjestadstravets sportchef Petter Johansson kan bara konstatera att en del av banan är otjänlig och V75-tävlingarna flyttas till Åby.


Karlstads Lag Edin vann sina inledande två matcher av SM på hemmaplan under fredagen. En direktplats till EM i december står på spel.


LÄS OCKSÅ:


LÄS OCKSÅ:

Nu rivs gamla bruket i Deje



WEBB-TV: Lindskog inför helgens match
LÄS OCKSÅ:

Nu är det bara att gilla läget
FBK:s sportchef Thomas Rundqvist kunde i torsdags konstatera att det bara dök upp 5 496 åskådare till LLA. En bottennotering när det gäller slutspelshockey i den nya arenan.
LÄS OCKSÅ:



Nytt nummer av Värmlands största näringslivstidning!

Varning för bajs i töväder!

Kommunikationsbyrån 30 fingrar fick priset  Årets Drivhusföretag av Drivhuset vid Karlstads universitet och NWT. Fr.v. Jonny Ohlsson, NWT, Erica Hallin och Samuel Jonsson, 30 fingrar samt Linda Edh, verksamhetsledare i Drivhuset.
LÄS OCKSÅ:

Gångvägen under järnvägen intill Torpnoret i Skåre översvämmas ofta under vårarna. Hela området intill Torpnoret hotas av vattenmassor och nu planerar Karlstads kommun att säkra det med en sluss eller vallar vid reningsverket.

Jonathan Armishaw, Simon Kronlöw, Robin Boij, Elly Reynolds, Beth Pridding, Hanna Lindströmn och Linnea Traxler samarbetar för att stoppa bränder och vandalism i skolor.

En utslagen Klara Svensson. Nej, bilder ljuger en aning. Det här var en av övningarna vid gårdagens träningspass i Sundstahallen.

Varför är du ny ordförande för fältartisterna?

Bernard Dj B.e.a.t.s Ross bestämde sig redan som 15-åring att bli dj. Nu lär han ut sina kunskaper till aspirerande dj:s i Karlstad.

Lasse Stefanz firar den Grammis bandet fick på Hovet i januari 2009, sedan de utsetts till Årets Dansband. Ikväll spelar Lasse Stefanz på Valsverket i Degerfors.

Deltagarna i medborgarskolans akvarellkurs visar sina alster i Kristinehamns bibliotek.

Anders Sandberg har omsatt sitt recept på fysisk aktivitet, FaR, i praktiken genom dagliga, raska promenader. Åsa Österberg har funnits vid hans sida med stöttning och uppmuntran när det varit trögt.

Regissören Erik Järnberg Rååd tillsammans med skådespelaren Göran Ragnerstam.



Nyhetsdygnet

Polisdygnet


Webbfrågan
Behövs strängare straff för icke bajsplockande hundägare?

Babybilder
Caspian
Juni Maria


Fråga polisen

Det händer

God morgon

Trafikinformation

PDF

Reseguiden

Spel

Träningsdagboken

TV-guiden

Xtra

Kändis
Demi Moores retusch-skandal

Mode
Trenderna som föddes och dog 2009

Motor
1902 köpte handlaren Hugo Larsson i Kristinehamn en begagnad bil från Köpenhamn. Det lilla fordonet av okänt märke körde han ut varor med till stadens medborgare. Bilen var en av de allra första i Värmland och här ser vi Hugo Larsson utanför butiken på Kungsgatan 17.

Hälsa & skönhet
Blodiglar - nya hälsotrenden?

Teknik & prylar
Sofia Herrlin

Mat & dryck

Tecknare och serier
Sara Granér tillhör de kvinnliga serietecknare som har fått mycket uppmärksamhet de senaste åren.


Slutspelsbloggen
http://blogg.nwt.se/slutspel/feed/  NWT-sporten bloggar om FBK i slutspelet.


FLER ARTIKLAR: Sport
KOMMANDE
  • LÖR: Skellefteå-FBK, kvartsfinal 2
  • LÖR: Träningsmatch Degerfors-Qviding
  • LÖR: Höjdhoppsgala med Holm och Sjöberg
  • LÖR-SÖN: SM i curling i Karlstad
  • LÖR-SÖN: VM i curling med Karlstads damer


Super-Seb inifrån Degerfors IF
http://blogg.nwt.se/super-seb/feed/  Följ bakom kulisserna i Degerfors IF.


Mode och stil med Sofia
http://blogg.nwt.se/mode/feed/  Följ nya modebloggen på nwt.se.

Visa alla jobb
MUNKFORS: Uddeholm Strip söker Underhållsingenjör 2010-03-17
KARLSTAD: Swede Craft söker Flertalet tjänster , Demonterare, Kundansvarig mfl. 2010-03-17
KIL: Alfa Neon Skyltfabrik AB söker Grafisk Formgivare med kunskaper inom konstruktion & 3D visualisering 2010-03-16
KARLSTAD: Internationella Engelska Skolan söker Teachers ,Librarian, Economic Assistant , Recreation Instructor 2010-03-15
KARLSTAD: Preferens Reklambyrå söker Webbdesigner 2010-03-15
KARLSTAD: Örsholmslackeringar AB söker Kökssäljare 2010-03-08
HEARLAND - INDRE ÖSTFOLD: Nortura AS söker Semestervikarier / Säsongsarbetare 2010-03-08
GRUMS: Gruvöns Sågverk söker Elektriker 2010-03-08
SÄFFLE: UMV Coating System AB söker Controller 2010-03-08
KARLSTAD: IT-Mästaren söker Försäljning och Teknik 2010-03-05
Vill du annonsera på nwt.se/JOBB



Personligt med Saralingon
http://blogg.nwt.se/saralingon/feed/  En färgfylld blogg.

FLER ARTIKLAR: Webb-tv

Johannas hundtankar
http://blogg.nwt.se/hund/feed/  Följ Johannas hundtankar på nwt.se.

Bli ett fan på nwt.se:s sida på Facebook. Här kan du bland annat kommentera artiklar och lämna tips och idéer till nya.

Värmlandsinnovationer
http://blogg.nwt.se/varmlandsinnovationer/feed/  Brinner för idéer och modiga människor.

Ulrica inreder
http://blogg.nwt.se/ulrica/feed/  Följ Ulricas inredningsblogg på nwt.se.

Rådhström
http://blogg.nwt.se/radhstrom/feed/  Riksdagsledamot Jan-Evert Rådhström (M) bloggar på nwt.se.

Ärligt talat med Adina
http://blogg.nwt.se/adina/feed/  Garanterat fritt från mode och inredning.

The Soulshake Express
http://blogg.nwt.se/soulshake/feed/  Följ The Soulshake Express på nwt.se.

KT-sportens blogg
http://blogg.nwt.se/ktsporten/feed/  KT-sporten bloggar om sporthändelserna i Karlskoga/Degerforsområdet.

Årets bästa dagstidningstryckeri


Värmlandsfyndet

Dagens ros/firarhörnan