Misskötta hästar omhändertogs

SÄFFLE: Inspektioner och föreläggande har inte hjälpt

Tre hästar, en ponny och ett par ankor omhändertogs akut i fredags utanför Säffle. Trots upprepade inspektioner och förelägganden har förhållandena har varit miserabla. Djuren har fått allt för lite mat och ponnyn hittades instängd i ett igenbommat utrymme.
Publicerad: 2007-08-27 22:33 | Uppdaterad: 2008-08-29 16:46
En av stona i fallet med de misskötta hästarna i Säffle som NWT uppmärksammade i början av augusti. Sedan dess har det bara blivit sämre och i fredags omhändertogs alla hästarna akut.
Foto: Lena Karlsson/NWT Arkiv
 [Förstora] 
NWT har tidigare berättat om djurägarens och hans sambos sätt att missköta sina hästar; fyra varmblodsston och en shetlandsponny. Trots upprepade inspektioner och förelägganden har kommunens djurskydd inte fått djurägaren att rätta till missförhållandena. I stället har det blivit allt sämre. Hästarna har inte fått tillräckligt med varken mat eller vatten. Hovarna har fått förväxa och dessutom har hästarna tidvis varit mycket smutsiga och helt bepansrade med gödsel. Stall har saknats på platsen. Istället har djurägaren haft hästarna i plåtskjul och nödtorftigt byggda uteboxar.
Vid ett nytt besök förra veckan visade det sig att de tre varmblodsston som nu fanns på stället stängts in i de undermåliga utrymmena. Där skulle de ha stått minst en vecka. Veterinären konstaterade att djuren var mycket magra. Det fanns inget vatten hos hästarna och inget grovfoder någonstans. Utrymmena där hästarna stod hade inte gödslats ut på länge.
– Där stod de i värmen utan vatten, de kunde ha dött av uttorkning, säger Ann-Britt Sillén, djurskyddsinspektör i Säffle.
När en dörr; hasplad och tilltryckt med både någon stör och en högaffel, öppnades fick tjänstemännen också en chock. Därinne i det igenbommade utrymmet stod den lilla shetlandsponnyn; ett sto som veterinären bedömt vara fem–sex år gammal.
– Utrymmet var knappt en meter brett, ett par meter långt, utan fönster och ljus och begränsat med tillgång på friskluft.
Dagen gjordes ett akut omhändertagande av de tre hästarna och ponnyn av polisen efter begäran av Säffle kommun. Med på köpet följde också två ankor. Medan hästarna och ankorna nu finns hos fodervärd ligger ärendet om parets djurhållning på länsstyrelsens bord.
– Omhändertagandet gjordes akut och det är nu vår uppgift att pröva om beslutet ska fortsätta gälla och vad som i så fall ska ske med djuren, säger Susan Edlund, biträdande länsveterinär.
Samtidigt har Säffle kommun också lämnat in en polisanmälan om djurplågeri.
Det fjärde stoet, ett 19-årigt varmblodssto, har enligt uppgift dött eller avlivats någon gång den senaste tiden.
Lena Karlsson 0532-76 10 53 / lena.karlsson@nwt.se
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
NWT Kultur har besökt repetitionerna av Johannespassionen, nästa verk som Wermlandsoperan tar sig an. Och nöjesavdelningen är som vanligt välmatad på fredagar med bland annat musik-, film- och spelrecensioner.

– Familjenytt

– De viktigaste in- och utrikesnyheterna

Webbfrågan
Behöver Värmland ett Lerin-museeum?
Välkommen Mary
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

I garaget trivs azalean.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.


Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se
billiga resor