1-2 juli

07.00 1 juli till 06.59 2 juli

Publicerad: 2012-07-02 09:23

07.15

Försök till dråp, Karlstad. Den man, 29 år, som hämtades in till förhör misstänkt för dråpförsök i Karlstad, anhölls under morgonen. Han är på sannolika skäl misstänkt för brottet.

10.17

Villainbrott, Sjöstad, Karlstad. Någon har gått in i villan genom altandörren. Villan har sedan genomsökts. Oklart vad som tillgripits. Målsäganden lämnade villan vid 18.00-tiden under gårdagskvällen och kom hem vid 10.00-tiden idag.

12.17

Misshandel, Koppom. En 43-årig man blev misshandlad av en maskerad man som kom in i hans lägenhet. Gärningsmannen skall ha utdelat knytnävslag samt även använt ett tillhygge som fanns i lägenheten. När sedan gärningsmannen lämnar lägenheten så säger han något till målsäganden, då känner han igen rösten på en person som han namnger vid anmälningstillfället. Mä ådrog sig skada över ett ögonbryn samt ena handen. Beslut om hämtning till förhör på en 37-årig man och han anträffades kl 19.40. Mannen anhölls efter förhör.

14.25

Fri. Anhållande hävt på den 21-årige man som har suttit anhållen för misshandel i Höljes.

15.38

Anhållande hävt. på den 22-årige man som har suttit anhållen för misshandel i Höljes.

16.01

Fri. Anhållande hävt på den 37-årige man som har suttit anhållen för grov kvinnofridskränkning i Karlstad.

17.48

Fri. Den 29-årige man som har suttit anhållen för försök till dråp i Karlstad frigavs av åklagare samt avskriven från ärendet.

04.26

Inbrott, Dejeskolan. Larmet utlöstes på skolan och när väktare kom till platsen kunde de konstatera att det varit inbrott. Någon har tagit sig in i lokalerna genom att bryta upp ett fönster.


Källa: www.polisen.se/varmland

Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
På lördagar är papperstidningen alltid extra tjock. I dagens Helg-bilaga bland annat:

– Arkitektur: Bor du i ett kulturhus?

– Träna: Måste man äta proteiner?

– Resor: Chefredaktör'n bland ruiner

– Djur & natur: Skogens färggrannaste fågel

Webbfrågan
Vad saknar du mest på och i Vänern?

Parkväxande blomma.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se