"Clintan, skäggstubb och jag"

SPELKRÖNIKAN: Jens Magnusson

Hovar som smäller mot torr ökenmark, en ettrig trumpet i fjärran och skäggstubb som får den ryska taigan att se välansad ut.
Publicerad: 2010-05-28 08:15
LÄS OCKSÅ:

Mötet med Mannen utan namn i Den gode, den onde och den fule var skrämmande och fantastiskt för små parvlar som tröttnat på att klättra i träd. Clint Eastwood hade jag förvisso sett tidigare i en film (Den vilda fighten) där han av någon märklig anledning for omkring i lastbil med en öldrickande orangutang. Apan stal showen den gången men när min kusin fiskade fram Sergio Leones mästerverk ur ett hav av VHS-filmer var det herr Eastwood som kom att bli föremålet för min beundran.

Den träige antihjälten sopade i all sin enkelhet mattan med Batman, Stålmannen och andra obskyra hjältefigurer som tävlade om min uppmärksamhet. Smattrande M-16 i plast ersattes med revolvrar och bygelrepetergevär när krigslekarna gick från att vara Arnoldskt Commandoinspirerade till att bli gentlemannamässiga epos längs den fiktiva prärien strax utanför Arvika. Så fort orken tröt tog vi plats i soffan och lät det nästan tre timmar långa äventyret förtrolla oss.


Fäblessen för vilda västern sitter i ännu men med några år och ett oräkneligt antal filmer på nacken kan jag enkelt konstatera att det aldrig blir lika bra som förr. Det är på det hela taget skralt med rejäla västernupplevelser nu för tiden, inte bara vad gäller film utan också på spelfronten trots att miljöer, historier och karaktärer är som gjorda för just spel. Vissa har försökt att göra västernspel med klass men inte riktigt träffat ”bullseye”.

För en vecka sedan damp det dock ner något speciellt i brevlådan. Något som fångade den där känslan som blev resultatet när Clintan och Leone skapade historia tillsammans. I Red Dead Redemption har man nämligen lyckats återskapa riktigt vild västern på ett som i alla fall jag inte har upplevt sen de där långa sittningarna i kusinens soffa för 20 år sedan.

Någon häst har jag aldrig suttit på även om en gammal flamma gjorde hedervärda övertalningsförsök, dessutom valde jag saxofon framför trumpet och vad gäller skäggstubb är den nog mer jämförbar med gles finnskog än taiga.

Men vad gör det när man bara behöver sätta på Xboxen och drömma sig bort.

Jens Magnusson
0573-76 10 71
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
Lördag och inte vilken lördag som helst. Det är schlagerlördag! Papperstidningen har allt du behöver veta för en riktig festkväll framför tv:n.

– I helgbilagan träffar du i dag tv-legendaren Karin Falck. Visste du att hon är från Karlstad?

– Dessutom: Djur & natur, reportage, kryss och fyndannonser!

Webbfrågan
Hur ofta tränar du på gym?
Välkommen Fanny!
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

Tjädrans, vilken tam fågel...
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Nöjen & evenemang

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se
billiga resor