Jonathan Johansson - Inget att klaga på

Pop

Jonathan Johansson
Klagomuren (Hybris/Border)
Betyg: 4

Publicerad: 2011-11-04 07:30
Jonathan Johanssons Klagomuren rymmer både sorg och hopp.  [Förstora] 

Jonathan Johansson slog igenom för två år sedan med skivan En hand i himlen, som i sina bästa stunder parade fenomenal pop med fantastiskt känslig lyrik. Det var en fin skiva, och förväntningarna på uppföljaren är hos mig ganska stora. Redan i det burrande, brusande introt känns det som om förväntningarna börjar infrias, och när andra spåret Stockholm drar igång är jag redan såld.

Klagomuren är Jonathan Johanssons bästa och jämnaste skiva hittills. Det sakrala anslaget finns kvar, men det är långt ifrån en entydigt religiös skiva i första hand. Musiken är kanske inte lika direkt den här gången, men både melodier och lyrik växer långsamt till något storartat. Det är innerlig existentialism, känsligt formulerad i både ord och musik, klädd i en Mauro Scocco-skrud av elektronisk pop. Här ryms både sorg och hopp, och det är ofta riktigt vackert.

Joakim Kilman

Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
Karlstadsliv gör i dag en djupdykning i en rätt så anonym men viktig verksamhet: Telias underjordiska övervakningscentral på Norra Kroppkärr.

– Mat & dryck tipsar om hur man får till en god smoothie

– Fotbollstips

Webbfrågan
Har du en miljöbil?
Välkommen Saga
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Nöjen & evenemang
Kristinehamn: Ölme Diversehandel & Kafé
Munkfors: Munkfors Konferens Center
Clarion Hotel Plaza karlstad: Sensus mfl

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se
billiga resor