Moneybrother - Det var bättre förr

POP/ROCK


Moneybrother This is where life is (EMI)
Betyg: 2

Publicerad: 2012-09-28 07:30

Det fanns en tid då Moneybrothers debutskiva Blood Panic var soundtracket till mitt studentliv som gick i festens tecken. Då Its been hurting all the way with you, Joanna skrålades natten lång. (Det kan i övrigt vara en av de bästa svenska popsånger som skrivits, samt den mest genialiska låttiteln.)

Sedan dess har det rullat på för Pengabrorsan, lite mer på engelska, lite på svenska och lite på packmopedshjul i de värmländska skogarna i somras.

Den sjätte fullängdaren This is where life is är inspirerad av en jorden runt-resa och har därför fått ett lite mer internationellt sound. Den är lite skitigare och tuffare än tidigare skivor. Men det är få spår som rycker tag i en. Reklamlåten för niktoinfri snus - Unbelievably good och Each the others world entire är två exempel.

Enligt Moneybrother själv är det här den ärligaste skivan. Men då föredrar jag nog den gamla, nostalgiska versionen.

Veronica Sjöblom

Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
Webbfrågan
Vad saknar du mest på och i Vänern?

En spegling
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Nöjen & evenemang  
Karlstad: Kanothuset Kanikenäset
Arvika: Set Sail IF Sotar Blixt-leden i Arvika
Mallbacken: Bygdegården Mallbacken
Råda: Idrottsplatsen

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se