Witchcraft - Renoverar mer än utvecklar

Hårdrock


Witchcraft – Legend (Nuclear Blast/Warner)
Betyg: 3

Publicerad: 2012-09-28 07:30

Iommi, Osbourne och Butler måste ha skaplig prestationsångest vid det här laget. Antal band som spottar ur sig album som luftar den stämning som Birminghamgubbarna eftersöker är snart tvåsiffrigt. Svenska Witchcraft har kokat en häxbryggd på lika delar komposterade lik, mossig mylla och skägg med en tydlig önskedröm att få dansa med Black Sabbaths druider på sin tredje giv.

Nio låtar till bredden fyllda av allt det där som hela svenska folket älskar med Graveyard, så snacka om att det kommer att bli en fight om tronen när Graveyard släpper sitt album under hösten.

Witchcraft sätter dock allt på pränt. Det är inte coolt att förnya hårdrocken idag, det är coolt att krafsa fram gamla detaljer för renovering.

Jonathan Strandlund

Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
Webbfrågan
Ska du se/såg du Eurovision song contest på lördag kväll?

Parkväxande blomma.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Nöjen & evenemang  

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se