Värmlänning bland de tävlande i Berlin

FILM

Producenten och kristinehamnaren Leif Alexis är en av de som nominerats till Guldbjörnen vid årets filmfestival i Berlin. Med sin avslutningsfilm Shahada, tävlar han nu mot stora namn som Polanski, Scorsese och Winterbottom.
Publicerad: 2010-02-17 10:00
Kristinehamnaren och producenten Leif Alexis, 35 år, har nu chansen att vinna en Guldbjörn under årets filmfestival i Berlin. Med filmen Shahada som är hans avslutningsfilm är han nominerad tillsammans med flera stora namn inom filmbranschen.
Foto: Privat
 [Förstora] 

Leif Alexis lämnade Kristinehamn som 18-åring varpå han under några år flyttade runt i Sverige. Han spenderade bland annat fem år i Stockholm där han arbetade som skådespelare.

– Jag blev då mer intresserad av performancekonst. Så 2001 flyttade jag till Berlin där det kulturellt händer mer, säger Leif Alexis.


2004 började han studera till producent. Nu, sex år senare, gör han sig redo för att presentera sin avslutningsfilm på den årliga filmfestivalen i Berlin.

Arbetet med långfilmen Shahada, som är namnet för den muslimska trosbekännelsen, påbörjades lite smått redan sommaren 2006 och är ett samarbete mellan fyra studenter.

– Det är en episodfilm med tre parallella historier om tre unga muslimer som bor i Berlin. Under filmens gång hamnar alla i olika kriser som gör att de måste se över sin religion och hitta en ny väg i livet, berättar Alexis.

Filmen skildrar konflikten av att vara ung muslim och leva i Berlin.


Den årliga Festivalen invigdes den 11 februari och pågår i tio dagar. Premiären av Shahada är i dag, den 17 februari. Och först på den näst sista dagen, som är lördagen den 20 februari, ska vinnaren av Guldbjörnen koras.

– Det är spännande. Men jag ser det redan som att vi har vunnit. Bara att få vara med och visa filmen under festivalen är en sådan ära, säger Alexis.

– Som ung är det svårt att komma in i branschen så det som händer nu kan göra livet mycket enklare i framtiden.

Att Alexis tillsammans med tre andra studenter är med och tävlar om Guldbjörnen är näst intill ett historiskt ögonblick.

– Det är andra gången som det händer. Första gången var det Roland Emmerich som gjort Day after tomorrow och 2012 som var nominerad med sitt avslutningsarbete, berättar Alexis.


I år tävlar även Polanski, Vinterberg och Winterbottom om Guldbjörnen.

– Det är en ära att vara nominerad tillsammans med så stora namn.

Även om Leif Alexis inte vågar tro på någon seger i denna kategori tror han att hans filmteams chanser ser bättre ut när det kommer till att ta hem priset för bästa nykomling som de även nominerats till.

Malin Hildén
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
NWT Kultur har besökt repetitionerna av Johannespassionen, nästa verk som Wermlandsoperan tar sig an. Och nöjesavdelningen är som vanligt välmatad på fredagar med bland annat musik-, film- och spelrecensioner.

– Familjenytt

– De viktigaste in- och utrikesnyheterna

Webbfrågan
Behöver Värmland ett Lerin-museeum?
Välkommen Mary
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

I garaget trivs azalean.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Nöjen & evenemang
Clarion Hotel Plaza karlstad: Sensus mfl

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se
billiga resor