Nu är det revolution på gång

FILMKRÖNIKA

Det pågår en revolution i filmvärlden. Det är den största förändringen på 70 år, fullt jämförbar med införandet av ljudfilm eller färgfilmen. Jag pratar så klart om 3D.
Publicerad: 2010-02-12 08:40 | Uppdaterad: 2010-02-12 15:47

Genom hela filmhistorien har man drömt om 3D-film och de misslyckade experimenten har varit många. Alfred Hitchcock misslyckades till exempel. Hitchcock var en mästare på att få oss åskådare att sugas in i filmen och drabbas av spänningen. Han behärskade totalt konsten att dölja filmen, att få oss att glömma bort fiktionen och gripas av spänningen. Hitchcock experimenterade även med 3D för att få filmen att än mer likna verkligheten. Filmen Dial M for murder spelades in för 3D men tekniken var så dålig att den sedan ändå visades på konventionellt sätt.


Nu är vi alltså nära Hitchcocks dröm om en tredimensionell film. Den senaste 3D-tekniken är både njutbar och effektiv. En av väggarna mellan verklighet och film är på väg att rivas. 2009 kom bland annat Ice Age 3, Upp, Disney's En jul saga och inte minst James Camerons megasuccé Avatar i 3D. Har du sett dem med 3D-glasögon på? Grattis i så fall! Men det betyder att du tagit dig bort från Karlstad för att se filmerna, för här finns det fortfarande ingen möjlighet att se 3D. I Sverige finns det 17 salonger som klarar att visa 3D-film, men ingen i Karlstad.


Under 2010 kommer minst 15 filmer att gå upp i 3D, bland annat den länge emotsedda Alice i Underlandet. Framtidens film är här!

När jag ringde till SF för att kolla när det kan tänkas bli aktuellt med 3D i Karlstad fick jag till svar att en 3D-projektor ska installeras någon gång under våren eller försommaren. Jag hoppas verkligen att de har rätt, jag tycker att väntan börjar bli lång. För lång.

Peter Östborg
054-19 90 00
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
NWT Kultur har besökt repetitionerna av Johannespassionen, nästa verk som Wermlandsoperan tar sig an. Och nöjesavdelningen är som vanligt välmatad på fredagar med bland annat musik-, film- och spelrecensioner.

– Familjenytt

– De viktigaste in- och utrikesnyheterna

Webbfrågan
Behöver Värmland ett Lerin-museeum?
Välkommen Mary
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

I garaget trivs azalean.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Nöjen & evenemang
Clarion Hotel Plaza karlstad: Sensus mfl

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se
billiga resor