Project X - Pubertal humor i fejkdokumentär

Komedi


Project X - Hemmafesten Regi: Nima Nourizadeh
Betyg: 3

Publicerad: 2012-09-08 07:30

Redan några minuter in i Project X har jag hört mer snuskiga ord än... På mycket länge. Det är pubertalt så det räcker och blir över och det fungerar faktiskt oväntat bra.

Handlingen är enkel: Tre anonyma sistaårsgymnasister har en önskan om att bli populära och bestämmer sig för att arrangera en fest som ingen kommer att glömma.

Ungdomarnas upptåg är många och uppfinningsrikedomen stor, varav en del känns trovärdigt och en del måste tas med en näve salt.

Filmen är gjord som en fejkdokumentär med mestadels skakigt kameraarbete och då och då även ett lite ruffigare ljudspår.

Skådespelarna är okända för den breda massan och de gör det de ska utan att åstadkomma några Oscarsprestationer.

Det här är en film att kolla in när man behöver fly från verkligheten och skratta åt dråpliga situationer.

Extramaterial: Project X: Pasadena Three (dokumentär om filminspelningen).

Magnus Bergström

Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
Fredag och lön för väldigt många. I papperstidningen får du tips om vad du kan göra för pengarna.

Fynda på stan eller kanske gå och se Olle Ljungström i Mariebergsskogen i morgon?

Fler evenemangstips och butikserbjudanden i pappersupplagan. Missa inte det!

Webbfrågan
Skulle du vilja lära dig mandarin, världens största språk?

Parkväxande blomma.
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Nöjen & evenemang  
Karlstad: Kanothuset Kanikenäset
Arvika: Set Sail IF Sotar Blixt-leden i Arvika

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se