Project X - Pubertal humor i fejkdokumentär
Komedi
Project X - Hemmafesten Regi: Nima Nourizadeh
Redan några minuter in i Project X har jag hört mer snuskiga ord än... På mycket länge. Det är pubertalt så det räcker och blir över och det fungerar faktiskt oväntat bra.
Handlingen är enkel: Tre anonyma sistaårsgymnasister har en önskan om att bli populära och bestämmer sig för att arrangera en fest som ingen kommer att glömma.
Ungdomarnas upptåg är många och uppfinningsrikedomen stor, varav en del känns trovärdigt och en del måste tas med en näve salt.
Filmen är gjord som en fejkdokumentär med mestadels skakigt kameraarbete och då och då även ett lite ruffigare ljudspår.
Skådespelarna är okända för den breda massan och de gör det de ska utan att åstadkomma några Oscarsprestationer.
Det här är en film att kolla in när man behöver fly från verkligheten och skratta åt dråpliga situationer.
Extramaterial: Project X: Pasadena Three (dokumentär om filminspelningen).
Magnus Bergström










































































