Musikfestival på Nöjesfabriken i påsk

NÖJE

Det stora kalaset.
Så heter en ny musikfestival som ser dagens ljus lagom till Påsk.
Bland de bokade akterna finns Teddybears och Timo Räisänen. – Tanken är att bli Sveriges största inomhusfestival, säger Peter Eriksson på Nöjesfabriken.
Publicerad: 2010-02-18 17:20
Willi Schmidt, Peter Eriksson och Martin Rosell ligger bakom Det stora kalaset.
Foto: Carl Edlom
 [Förstora] 

Tillsammans med bokningsbolaget Rosell & Bergson har Peter Eriksson och Willi Schmidt från Nöjesfabriken skissat fram en tvådagarsfestival. Det har gått fort, första spadtaget togs för bara tre, fyra veckor sedan.

– Vi har jobbat länge med liveartister och har bra koll på utbudet, säger Peter Eriksson.

Festivalarrangörerna har bokat ungefär hälften av artisterna och bland de klara namnet finns Teddybears, Hästpojken, Dundertåget och Timo Räisänen. Festivalen går av stapeln 1-2 april, under påsken, och hålls på Nöjesfabriken i Karlstad.

– Tanken är att bli Sveriges största inomhusfestival, fortsätter Peter Eriksson.

Två scener, dansgolv, bowling och en massa andra aktiviteter ska locka musikintresserade från hela landet. Kapaciteten ligger på strax under 3 000 besökare, något som kan utökas.

– Vi ser över rådande förutsättningar när det gäller brandsäkerhet och så vidare, förklarar Peter Eriksson.

– Eftersom det här är första året är det rimligt att vara nöjda med en publiksiffra runt 2 000, säger Martin Rosell.

Stadsfestivaler har visat sig vara framgångsrika koncept. Men att hålla det inomhus gör Det stora kalaset nästintill unikt.

– Det finns en festival som heter Umeå open, men i övrigt är det ovanligt, säger Martin Rosell.

Förhoppningen är att det här ska bli ett årligen återkommande koncept. Nöjesfabriken har stora ytor med många möjligheter.

– Åldersgränsen kommer att vara 18 år. Anledningen till det är att det ska kännas som en festival, det ska gå att dricka öl och se banden samtidigt. Det ska inte vara avskilda områden, säger Martin Rosell.

Totalt kommer ungefär 20 akter att spela. Arrangörerna hoppas på ytterligare ett stort namn, det kan bli aktuellt med utländska artister, inte bara svenska. Arvikafestivalen kommer att vara med på ett hörn men exakt vad samarbetet kommer att gå ut på är inte klart i dagsläget.

– Vi lägger extra stor vikt vid att det ska vara en prisvärd festival. Tvådagarspass kostar 395 och det kommer att finnas möjlighet att sy ihop sin upplevelse med hotellnätter, säger Peter Eriksson.

Information om festivalen kommer att finnas tillgängligt på Nöjesfabrikens hemsida. Biljetterna släpps idag.

Carl Edlom
054-19 96 68
Skriv ut!  Skriv ut!  |  Tipsa en vän!  Tipsa!  |  Rätta fel i artikeln!  Rätta!
Just nu på ettan

Senaste nytt
I dagens NWT
I dagens NWT
Lördag och inte vilken lördag som helst. Det är schlagerlördag! Papperstidningen har allt du behöver veta för en riktig festkväll framför tv:n.

– I helgbilagan träffar du i dag tv-legendaren Karin Falck. Visste du att hon är från Karlstad?

– Dessutom: Djur & natur, reportage, kryss och fyndannonser!

Webbfrågan
Hur ofta tränar du på gym?
Välkommen Fanny!
FLER

Visa upp er baby på nwt.se!

Mejla in en bild till oss. Så här gör du, enkelt och gratis!

Tjädrans, vilken tam fågel...
FLER

Har du en egen nyhet?

Vill du dela med dig av något som äger rum där du bor, eller en fin bild? Mejla in detta till oss! så kan det hamna under Läsarnas här på nwt.se. Läs mer om hur du bidrar till Läsarnas här.

Nöjen & evenemang

Värmlandsfyndet
Dagens ros/firarhörnan
Sök recept
Till hittarecept.se
billiga resor